V komerčním areálu K6 na adrese

K.Světlé 540/6

České Budějovice 370 04

Zobrazit na mapě
Ordinační hodiny:
Po-Pá: 08:30 - 10:30
14:00 - 18:00
So: 08:00 - 11:00
Operační hodiny:
Po-Pá: 10:30 - 13:30

Objednávejte se v ordinačních hodinách

Po-Pá: 08:30 - 10:30
14:00 - 18:00
So: 08:00 - 11:00
602 706 711

Na naší klinice je možné platit platební kartou

Specifika koček – důležité informace pro každého chovatele

Postavení kočky v lidských kulturách můžeme sledovat už v minulosti.Archeologické výzkumy dokazují že kočkas člověkem žila už v období před 100.000 let před naším letopočtem. V období éry starého Egypta byly kočky velice váženými a uctívanými členy společnosti. Když někomu v Egyptě umřela kočka, tak si po její ztrátě na důkaz bolesti a smutku oholila celá rodina obočí. Pro chovatele psů je to možná nepochopitelné, ale chovatelé koček to, myslím, chápou dobře.

Nejdůležitější období socializace kočky je prvních 24 hod po narození a pak od 2. do 7. týdne života. Pokud je v tomto období co nejvíce v kontaktu s člověkem je pak celý život vysoce společenská a komunikativní. Radím proto, abyste si do bytu vybírali právě takové správně od mládí socializované kočky. Rozhodně Vám pak ubude starostí do budoucna.

Jaké jsou hlavní specifika domestikované kočky?

Je to velmi specializovaný lovec-predátor. Má zuby a drápy a chce lovit i když má v domácnosti dost potravy. Když nemůže lovit, tak se projevují změny a poruchy chování. Kočka je aktivní v době, kdy má její přirozená kořist dostatek aktivity a to je vždy když je šero,to znamená večer při západu slunce a ráno při rozednívání. To pak naše kočičky zažívají „výbuch energie“ a začnou lovit! To bývá ten důvod, proč v tuto dobu napadají majitele i v posteli a chtějí si „hrát“.

Z kočka je často v přírodě zároveň i kořistí pro jiné predátory, proto se neustále přirozeně rozhlíží a sledují okolí, kde jí kdo může kdykoliv zabít. Každý den bere, jako by mohl být jejím posledním.

Hrozí stále riziko otrav. Není to tak, že by přímo jed samy zkonzumovaly, ale pro svou

neustálou snahu o udržení čistoty se případné toxiny snaží vylízat z kůže

Kočka je velmi teritoriální zvíře, své území aktivně brání Při příchodu do cizího prostředí, čímž pracoviště veterinárního lékaře rozhodně je, uvažuje jako paranoidní pesimista. Má pocit, že může každou chvíli přijít predátor a její život ukončit. Kočka miluje stereotypy, proto při jakýchkoliv změnách je silně stresována.

Kočka žije ve flexibilním sociálním systému, přesto že je to solitární zvíře. V komunitě žije jen v takovém případě, má-li v daném místě dostatek zdrojů potravy. Jakmile je komunita jednou založena, pak jakákoliv další nová kočka není vítána a hájí své teritorium bojem. Je-li více koček v domácnosti, pak si často vytvoří „frakce“ a separují se od jednotlivých skupin. Méně vnímavý majitel to často ani neví, protože to kočky dovedou velice dobře skrývat.

Kočka miluje rutinu, ta pro ni reprezentuje bezpečí.

Kočky komunikují pachem, jsou na ně velice citlivé, pachy a feromony si „přečtou“ vždy jako první. Je-li člověk jakkoliv nervózní, tak začne vinou stresu vylučovat více „pachové stopy“, na to jsou kočky rovněž velice citlivé.

Je smutným faktem, že celých 27% majitelů kočky nevakcinuje kvůli stresu z návštěvy kliniky (veterináře). Popišme si tedy co kočka zažívá, když se majitel rozhodne odvézt kočku k veterináři. Tento stres je o to větší, pokud se majitel rozhodne navštívit veterináře, který se na kočky nespecializuje:

Začíná to „uvězněním“ od osoby, které věří a důvěřuje, když jí majitel dá do nejčastěji malé, špatně větrané, naprosto nevhodné přepravky. Kočka si říká „aha, tak dnešní den je pro mě asi ten posledním (cítí se jako kořist). Pak cestuje autem, což také nepatří k rutině – proto další stres pro kočku. Pak se dostane do prostor veterinárního zařízení, kde je spousta stesujících pachů (krev, moč, zvratky,..) Pokud je to pracoviště, kde není odlišný přístup pro kočky a psy (kromě jiného to poznáte to už na první pohled odlišením místa v čekárně pro psy a kočky zvlášť), pak pachy, štěkající psy, lidi běhají kolem stres jen zintenzivní. Když je pak kočička násilně vytažena z malého otvůrku přepravky za hlavu na vyšetřovací stůl, tam se objeví cizinec (veterinář), který ji většinou okamžitě něco strčí do rekta, až pak jí v rychlosti otevírá dutinu ústní, aby byl co nejdříve hotov, je riziko špatné diagnózy či dokonce poranění jak kočičky, majitele nebo i veterináře velice vysoké. Sami jistě uznáte, že je málo překvapující, že kočka a vlastně i vy jako majitelé zažíváte při takovém přístupu obrovský stres. Vyšetřit kočku v takovém stavu je velice těžké, právem hrozí pokousání, poškrabání a dokonce i mylná diagnóza pokud veterinář není opravdu zkušený „kočkař“. U kočky se při stresu zvýší srdeční i dechová frekvence, krevní tlak, v krvi se zdvihne téměř okamžitě hladina glukózy, poměrně často se vyskytuje i stresem vyvolaný srdeční šelest. Takovéto projevy stresu frustrují i majitele, ten pak hůře s veterinářem komunikuje, nevnímá ho naplno a pak s ním ani nespolupracuje. To vše vede k tomu, že se už při příští návštěvě dopředu začne obávat další návštěvy, což vede opět k vylučování pachu již při odchytu kočky a její násilné vkládání do přepravky a máme tady bludný kruh, ze kterého není úniku. Zatímco pro psa je návštěva veterináře velice často vzrušující Kočka návštěvu veterináře bohužel bere, jako že je to jejím posledním dnem v jejím životě

Už volba správné přepravky, která je velice lehce přístupná zejména vrchem, je dostatečně prostorná, vzdušná a kočka z ní má dostatečný výhled, sníží významně prožívaný stres a v takovéto přepravce přivedená kočka se na klinice chová úplně jinak než pokud je přepravována v těch nejčastějších malých přepravkách koupených ve zverimexech. Pokud máte opravdu dobrého veterináře – specialistu kočkaře, tak vám takovou přepravku, pokud ji již nemáte, předvede a nabídne při každé návštěvě jeho pracoviště, to mi věřte! Je i v jeho zájmu, abyste kočka i vy byli co nejklidnější, aby měl co možná nejlepší podmínky pro stanovení diagnózy.

U koček je těžké zhodnotit intenzitu bolesti a stresu, pokud je cokoliv v nepořádku, umně to skrývá. Vychází to z etologie. Pokud totiž kočka ukáže svému okolí, že trpí nějakou bolestí či stresem, pak ukazuje „slabost“ a je tím zranitelná. Proto je i pro veterináře velice těžké provádět diagnostiku u koček, je to náročnější než např. u psa a vyžaduje to naprosto odlišný přístup ke kočce jako pacientovi.

Radím Vám tedy vždy si pečlivě vybírejte veterinární zařízení, které se svým miláčkem navštěvujete, zejména pro majitele koček ne vždy platí, že se vyplatí chodit k „nejbližšímu veterináři“. Doporučuji Vám, zajímejte se o metody které v jednotlivých zařízeních používají a vězte, že to opravdu jde i jinak, že jsou kliniky a veterináři, kde se ke kočkám chovají přátelsky a kde se budete cítit v pohodě i Vy!

Na naší klinice používáme při vyšetřování a ošetřování koček zásady světové asociace kočičí medicíny (ISFM – International Society Feline Medicine) a intenzivně pracujeme na získání certifikátu „Cat Friendly Clinic“ – kliniky vstřícné ke kočkám, což garantuje zapracování standardů ISFM v oblasti péče o kočičího pacienta jak při vyšetřování, hospitalizaci i následné péči. Toto ocenění zatím v České Republice nikdo nemá a proto bych se v této radě s Vámi rád podělil o některé užitečné rady a zkušenosti, které oceníte nejen o nastávajících vánocích.

Uvědomujeme si že kočky ve srovnání s jinými živočišnými druhy vyžadují naprosto odlišný přístup. Tento náš specifický přístup si klienti chválí, kočky jsou při návštěvách klidnější a spolu se svými majiteli zažívají daleko méně stresových situací.

Chtěl bych touto cestou všem čtenářům poděkovat, že naše rady čtou a přeji vám a vašim miláčkům do nového roku 2013 hodně štěstí, zdraví a spokojenosti, abyste veterináře potřebovali za účelem prevence a aby potřebné léčby bylo co nejméně.

Pamatujte: “Prevence je vždy levnější než terapie“!