V komerčním areálu K6 na adrese

K.Světlé 540/6

České Budějovice 370 04

Zobrazit na mapě
Ordinační hodiny:
Po-Pá: 08:30 - 10:30
14:00 - 18:00
So: 08:00 - 11:00
Operační hodiny:
Po-Pá: 10:30 - 13:30

Objednávejte se v ordinačních hodinách

Po-Pá: 08:30 - 10:30
14:00 - 18:00
So: 08:00 - 11:00
602 706 711

Na naší klinice je možné platit platební kartou

Veterinární klinika AurumVet – Blechy

Nejčastější napadení domácích miláčků blechami dochází od srpna do října, proto v rámci prevence a aktuálnosti tématu rozeberu v této „zlaté radě“ nejdůležitější fakta, která by měl znát každý chovatel právě v otázce problematiky napadení blechami. V našich podmínkách může psy a kočky napadnout 6 druhů blech, ale nejčastější jsou 2 druhy – blecha psí a kočičí ( Ctenocephalides canis a c. felis ). Mnozí z vás na vlastní kůži poznali, že legendární věta z oblíbeného filmu: “To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou“, jaksi neplatí. Rozhodně není milé, když si z návštěvy od vás, jistě z útulného a čistého domova, vaši přátelé odnesou kromě pěkných zážitků i blechu. Abyste se blech trvale a zcela zbavili, je třeba pochopit zvláštnosti jejich vývojového cyklu.

Blecha se rozmnožuje nejen na zvířeti, ale i v prostředí, kde pejsek či kočička žijí. Na miláčcích však naleznete jen dospělce, kteří sají krev. Samičky blech kladou vajíčka jak v chlupech zvířete, tak do okolního prostředí. Protože vajíčka blech nejsou lepivá, nemohou se udržet v srsti zvířete, a tak ze zvířat „opadávají“ všude, kudy zvířátka chodí. Proto musíme při pozitivním nálezu dospělců v kožíšku vašich miláčků zahájit ofenzivu nejen likvidací dospělců na hostiteli, ale i v prostředí proti vývojovým stádiím. Tím je celý váš byt, psí bouda, kotec …. Bez tohoto komplexního přístupu nelze boj s blechami vyhrát, zvláště pokud se na výskyt blech nepřijde hned po napadení.

Jaká jsou tedy důležitá fakta, která musíme brát v úvahu? Samička blechy se nasaje krve a pak naklade v jednom cyklu 3 až 18 vajíček. To se periodicky opakuje a během celého života blechy jich bývá nakladeno kolem 500. Délka stadia vajíčka je závislá na teplotě prostředí a zhruba po týdnu se vylíhnou bílé larvičky, které nemají nohy a jsou viditelné pouhým okem. Živí se různými organickými zbytky, kterých je v jejich okolí vždy dostatek. Délka larválního vývoje je podle podmínek vnějšího prostředí 9 až 200 dní, pak se zakuklí a v dobrých podmínkách se zhruba po týdnu až 10 dnech se vylíhne. Kukla má však schopnost udržet si životnost i několik měsíců a často i přezimuje.Dospělá blecha žije průměrně 6 měsíců, ale pokud delší dobu hladoví, tak dokáže žít více než 1 rok! Průměrně trvá celý vývoj blechy 4 až 5 týdnů v zimě i déle.

Důležitým faktem je i to, že blechy jsou mezihostitelé tasemnice psí (Dipylidium caninum) a proto je nutné v rámci prevence u zablešeného zvířete řešit současně i otázku odčervení proti těmto parazitům. Blecha se nakazí v larválním stadiu, když se živí organickými zbytky a může tak pozřít i vajíčka této tasemnice. K nakažení psa nebo kočky dochází pozřením dospělce blechy.

V rámci boje proti blechám musíme vzít v úvahu fakt, že 90% života tráví blecha mimo svého hostitele! Proto je třeba pravidelně kontrolovat všechna zvířata v domácnosti. Pelíšky a místa k odpočinku zvířat prát co nejčastěji, abychom se zbavili případných vývojových stadií, pravidelně vysávat lůžkoviny a čalouněný nábytek, co nejčastěji čistit kotec, boudu a vůbec všechna místa, kde pejsek či kočička často přebývají. V případě, že blechy objevíte, vám radím: „navštivte svého veterinárního lékaře“! Ten Vám poradí které přípravky volit na desinsekci prostředí i na ošetření vašeho miláčka, aby nedošlo k ohrožení zdraví vás ani vašich dětí. Na trhu je dostatek prostředků proti blechám, avšak pouze některé nezapáchají, nezanechávají fleky a nejsou tolik nebezpečné zejména pro děti.

Šampony proti blechám rozhodně boj s blechami nevyřeší, „neléčí příčinu, ale jen příznak“, protože se zaměřuje pouze proti dospělcům a maximálně po pár dnech jejich účinek vyprchá.

Z vlastních zkušeností z praxe mohu potvrdit, že pokud si tyto přípravky koupí majitelé v lékárně, tak se problematika zablešení prostředí neřeší jako celek a tak se problém blech periodicky majitelům vrací a pak to stojí daleko více vašeho úsilí, času i finančních prostředků, abyste boj s blechami dotáhli do úspěšného vítězného konce.