V komerčním areálu K6 na adrese

K.Světlé 540/6

České Budějovice 370 04

Zobrazit na mapě
Ordinační hodiny:
Po-Pá: 08:30 - 10:30
14:00 - 18:00
So: 08:00 - 11:00
Operační hodiny:
Po-Pá: 10:30 - 13:30

Objednávejte se v ordinačních hodinách

Po-Pá: 08:30 - 10:30
14:00 - 18:00
So: 08:00 - 11:00
602 706 711

Na naší klinice je možné platit platební kartou

Veterinární klinika AurumVet – Pokousání psem

Jelikož prevence je vždy levnější než terapie a toto je základním mottem naší veterinární kliniky Aurum Vet , budeme se snažit Vám na tomto místě pravidelně radit o nejčastějších problémech, které jsou chovatelem velmi často podceňovány k následné nelibosti zdraví pejska i peněženky majitele. A to zcela zbytečně.

Jelikož je doba dovolených a v této době se častěji venčí pejsci na jim neznámých místech, je daleko větší frekvence výskytu kousného zranění od druhého pejska v rámci boje o teritorium, o kořist, o samici, či pouze o místo v hierarchii „nově vzniklé“ smečky.

Je třeba si uvědomit některé zásadní odlišnosti kousného poranění psem a třeba kočkou. Zatímco kočka má ostré a dlouhé zuby, kterým kořist přímo zabíjí, tak pes má zuby daleko tupější a jejich úkolem není prioritně kořist či vetřelce přímo zabít, ale způsobit mu hluboké zhmoždění tkáně, které soupeře či kořist imobilizuje, aby ji mohl dorazit. Toto zhmoždění pes umocňuje dobře známým rychlým třesením hlavou ze strany na stranu za plného stisku. Tímto opravdu mohutným zhmožděním kořist dostane do šokového stavu a tím jí zcela imobilizuje. Pokud by se jednalo o lovenou potravu, tak teprve po takovémto zranění pes „kořist“ a zabije.

Z výše uvedeného důvodu pokud už zuby psa proniknou kůží protivníka, pak jsou to pouze špičáky, což majitel často ani nezaregistruje, protože to často v srsti není téměř vidět nebo chovatel nad relativně malou rankou v kůži jen mávne rukou. Když se však provede sondáž rány a majitelé vidí do jaké hloubky se až sonda dostane, jsou doslova šokováni rozsahem poškození tkáně. Vlastní mechanické poškození je však pouze jedno nebezpečí. Druhé je neméně významné a rovněž to není dobré podceňovat. Na zubech psů je spousta nežádoucí mikroflóry, které způsobí záhy hnisání rány a další komplikace. Pokud tedy majitel nevyhledá veterináře, aby došlo k ošetření ihned (nejčastěji se tato zranění stávají o víkendu nebo ve večerních hodinách, riskuje, že bude platit násobně více a bude se muset o pacienta starat daleko intenzivněji než kdyby vyrazil ihned. A to i přesto, že je to jen „malá“, sotva znatelná dírka. Pokud to neudělá, tak téměř jistě zažije následně nepříjemné překvapení, když rána oteče a začne hnisat a tvořit se pod ní „kapsa“. Rána se pak nemůže hned prostě sešít ( to je možné pouze u ran do 4 až 6 hod po jejich vzniku ). Musí se obnovit okraje, vše odstranit, drenovat, i medikamentózní terapie pak musí být daleko razantnější a proto i dosti výrazně dražší.

Jelikož toto vidíme na klinice tak často, radím Vám tedy, pokud už se Vám tato nepříjemnost stane a Váš pejsek bude pokousán, tak na nic nečekejte a vyhledejte ihned veterinárního lékaře. Opravdu Vám to ušetří hodně peněz a pejskovi spoustu zbytečného utrpení.