V komerčním areálu K6 na adrese

K.Světlé 540/6

České Budějovice 370 04

Zobrazit na mapě
Ordinační hodiny:
Po-Pá: 08:30 - 10:30
14:00 - 18:00
So: 08:00 - 11:00
Operační hodiny:
Po-Pá: 10:30 - 13:30

Objednávejte se v ordinačních hodinách

Po-Pá: 08:30 - 10:30
14:00 - 18:00
So: 08:00 - 11:00
602 706 711

Na naší klinice je možné platit platební kartou

Veterinární klinika AurumVet – Škrkavky koček

V minulém čísle jsem se věnoval problematice a prevenci škrkavek psů, v dnešní zlaté radě rozeberu to nejzásadnější o škrkavkách koček. Zásadní jsou 2 druhy: škrkavka kočičí (toxocara cati) a škrkavka šelmí (toxascaris leonina).

Slovo zoonóza znamená, že je to onemocnění, které je přenosné ze zvířat na člověka. V tomto případě není člověk typickým hostitelem. To znamená, že v člověku škrkavky nedospívají a dále se nerozmnožují, i když nemalé škody v organismu přesto napáchají.

Onemocnění lidí, které se nakazí vajíčky škrkavek, se nazývá „larva migrans visceralis“. Existují 3 formy onemocnění: orgánová– postihující nejmenší děti, oční – ta postihuje častěji větší děti a smíšená.

Jeden gram trusu silně napadených koček může obsahovat 500 tisíc až milión vajíček škrkavek, která jsou velmi odolná. Dokáží přežívat ve venkovním prostředí 3 roky i déle. Statistika ukazuje, že se nejčastěji nakazí děti od 1 do 5 let věku, protože ještě nemají dostatečné hygienické návyky, nemyjí si ruce a občas nějakou tu infikovanou „hlínu“, třeba z nezakrytého pískoviště prostě zkonzumují. Každodenní riziko napadení člověka, zvláště dětí, je tedy opravdu velké. Jako zajímavost si dovolím zmínit, že jsou daleko častěji nakaženi na rozdíl od děvčat chlapci.

Smutná skutečnost je, že většinu koček kolem nás nikdo neodčervuje a pokud ano, tak to mnozí majitelé neprovádí dostatečně často.

Způsoby nakažení koček škrkavkami jsou podobné jako u psů. Kočky se nakazí zralými vajíčky, ze kterých se v trávicím traktu vylíhnou larvičky. Ty po dokončené migraci (střevo-játra-krev-plíce-vykašlání a polknutí–tenké střevo) dospívají a začnou produkovat vajíčka, která se dostávají spolu s trusem ven. Tak se dále zamořuje okolí. Cyklus od nakažení vajíčkem škrkavky až po vylučování vajíček trvá přibližně 8 týdnů.

Část larev v kočkách prodělává somatickou migraci (střevo–játra–krev-orgány, svalovina či stěna žaludku), během níž se svlékají a usídlí se v tenkém střevě, kde se vývoj pozastaví. Tyto larvy se pak znovu aktivují pomocí hormonálních změn během březosti a porodu. K nakažení mláďat škrkavkami dochází při kojení. Téměř každé kotě se stává hostitelem až po prvním napití mateřského mléka, protože k přenosu přes placentu, na rozdíl od psů, u koček nedochází.

Přenos škrkavek je možný rovněž pozřením netypických hostitelů, jako jsou myši a další obratlovci. U dospělých koček můžeme nacházet všechna vývojová stadia škrkavek najednou včetně dospělců ve střevech. To je další rozdíl, kterým se od škrkavek psů odlišují.

Klinické příznaky napadení škrkavkami jsou výraznější u koťat. Můžeme pozorovat horší výživný stav, matnou a zježenou srst, chronický kašel, nafouklé „hruškovité“ břicho, občasné zvracení či průjem a z toho plynoucí mírná dehydratace podkoží, zapadnutí očního bulbu, výhřez třetího víčka a další příznaky.

V rámci prevence napadení škrkavkami je nutné každé kotě poprvé odčervit ve 3 týdnech života a pak pravidelně každé 3 týdny až do stáří 3 měsíců. Pak pravidelně až do konce života kočky vždy každé 3 měsíce. Co je však zásadní, měly by se vždy používat antiparazitika speciálně navržené pouze pro kočky. Někteří veterináři nabízí majitelům koček antiparazitika, která jsou registrována pro psy i kočky zároveň. Takové přípravky však nejsou dostatečné proti všem kočičím parazitům, protože neobsahují dostatečné množství účinných látek a tak nezabijí, na rozdíl od psů, všechny parazity v těle kočky. Zjistilo se, že u koček minimálně 12% škrkavek po podání tablet společných pro psa i kočku přežívá. To je velmi nebezpečné pro další šíření parazitů do okolí! I proto je nebezpečí napadení lidí škrkavkami opravdu velice aktuální. Doporučuji proto navštěvovat s kočičkami ty veterináře, kteří se na kočky specializují. Požadujte rozdílná antiparazitika jak pro kočky tak pro psy.

Pamatujte, prevence je vždy levnější než terapie!