V komerčním areálu K6 na adrese

K.Světlé 540/6

České Budějovice 370 04

Zobrazit na mapě
Ordinační hodiny:
Po-Pá: 08:30 - 10:30
14:00 - 18:00
So: 08:00 - 11:00
Operační hodiny:
Po-Pá: 10:30 - 13:30

Objednávejte se v ordinačních hodinách

Po-Pá: 08:30 - 10:30
14:00 - 18:00
So: 08:00 - 11:00
602 706 711

Na naší klinice je možné platit platební kartou

Celkové vyšetření pacienta se zaměřením na onenocnění srdce

V dnešní radě bych se rád zaměřil na zvláště v počátcích přehlížené onemocnění srdce. První příznaky bývají velice různorodé a mnoho lidí vůbec nenapadne, že by mohly právě se srdečním onemocněním souviset. Klinických projevů, které by majitele měly vést k zamyšlení, zda se nejedná o onemocnění srdce, je opravdu široká škála. Majitel může zaznamenávat… občasná zakašlání, nechutenství, zvýšenou unavitelnost, zadýchávání se, hubnutí, zrychlené dýchání a další příznaky. Rozhodně nemusí mít pes či kočka všechny tyto příznaky najednou. Záleží na tom, která část srdce je postižena onemocněním či vývojovou vadou.

U onemocnění srdce bývá zákeřné velmi pomalé rozvíjení klinických příznaků. Tím, že příznaky nastupují opravdu plíživě, majitele svádí k mylné domněnce, že se jedná o příznaky postupujícího věku čtyřnohého přítele, že je to prostě projev stárnutí. Věřte mi, že je velice smutné, když se k nám dostanou pacienti poprvé až se starším pacientem a my zjistíme, že pacient trpí onemocněním srdce. Při každé návštěvě pacienta standardně vyšetřujeme všechny orgánové systémy včetně kardiovaskulárního při „základním klinickém vyšetření“. Toto by měl každý veterinář dělat při každé návštěvě, i když majitelé přijdou třeba jen na vakcinaci nebo se zatrženým drápkem. Vždy mne překvapí, že býváme často první, kdo si poslechl srdíčko třeba pětiletého pejska. Platí to zejména o velkých psech, jejichž celkové vyšetření vyžaduje schopnost umět tyto psy uklidnit a nebát se jich. Každého psa i kočku je možné vyšetřit, jen se musí chtít! K tomu je třeba umět s těmito psy zacházet, nebát se jich, někdy je nutné si ponechat na ty bázlivější či agresivnější trošku více času. Když slyším o výkonech kolegů z některých často i „doporučovaných“ pracovišť, tak je mi za ně stydno. Často v tom kolegové možná nejsou na vině sami. Uvědomte si, že za 5-7 minut se zvíře nedá pořádně vyšetřit, provést úkon a ještě vše zapsat do karty včetně vyúčtování. To prostě poctivě nejde! Pokud to váš veterinář „umí“a dělá, je vysoce pravděpodobné, že něco zanedbá nebo přehlédne. To je nepopiratelný fakt, který si každý den u našich pacientů, kteří chodí z jiných pracovišť, ověřujeme. A věřte mi je to pro nás často velmi smutný obraz. Takovéto, nebojím se to nazvat, odfláknuté vyšetření pacienta stojí za spoustou zbytečných zdravotních komplikací v budoucnu. Přijde se na to až se rozvinou klinické příznaky naplno, a pak je jejich léčba časově i finančně daleko náročnější a nákladnější než při odhalení v počátku vznikajícího onemocnění.

Než se tedy dostanu zpět k onemocnění srdce, zamyslete se, zda váš veterinář postupuje při každé návštěvě u něj následovně. Popisovaný postup se učí všichni veterináři na univerzitě a měl by to dělat pokaždé. Na všech dobrých pracovištích včetně našeho je toto naprostým standardem.

U každého pacienta je nutné získat důkladnou anamnézu od majitele, pak ji „zapomeneme“ a vyšetříme si naprosto celého pacienta. Hmotnost, teplotu, tep, dech, pak detailněji kardiovaskulární systém, poslechneme si celé plicní pole, vyšetříme všechny dostupné sliznice, dutinu ústní včetně zubů, všechny dosažitelné mízní uzliny. Dále zkontrolujeme stav kůže po celém těle, drápky, okolí análního otvoru a pohlavních orgánů, uši, obě mléčné lišty u samic, varlata u samců,… Pacient se prostě musí vyšetřit naprosto celý. A teprve až když se stane, že opravdu nenajdeme nic jiného, než s čím přišel majitel, tak se vrátíme k anamnéze a pokračujeme ve vyšetření: Často přijdeme na důležitější projevy onemocnění a příznaky co viděl majitel byly pro stanovení správné diagnózy pouze vedlejší. Jen tak můžeme léčit příčinu a to vede k opravdovému a trvalému zlepšení stavu. Léčba pouze příznaků (symptomatická) rozhodně plnohodnotná není, i když v některých případech může být symptomatická léčba pro majitele z různých důvodů jediná dostupná. kterou si může dovolit. Ale já se ptám. Neměl by se o tom, jakou léčbu si může a chce dovolit u svého miláčka, rozhodnout, na základě seznámení s celým zdravotním stavem pacienta, sám majitel? Neměl by každý majitel být důkladně seznámen se všemi variantami možných postupů, včetně cenových? Proč by to vše měl rozhodovat veterinář, tím že nabídne pouze jedno řešení, které je často nejjednodušší pro něj nikoliv pro majitele a pacienta?

Srdce je tedy nutné vyšetřovat u každého pacienta, při každé návštěvě. Už poslechem se dá odhalit spoustu odchylek, ale k tomu musí mít veterinář opravdu „naposloucháno“. Jen tak nepřehlédne počínající onemocnění. Tím vám ušetří peníze do budoucna a často i prodlouží život vašeho miláčka. Existují specializovaná vyšetření srdce, které už vám každý nemůže nabídnout. Jedná se o vyšetření RTG srdce a celého hrudníku a to v minimálně 2 rovinách! Pak je dobré znát sonografické vyšetření srdce. Spousta kolegů k tomu psa oholí, ale není to nutné. Pokud se to umí, tak se toto u vyšetření srdce dá provést i bez holení pacienta, které majitelům oprávněně vadí. Na naše pracoviště pravidelně dojíždí specialista, kardiolog MVDr. Carlos Fernando Agudelo Rodriges PhD z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. My jsme sice vybaveni špičkovým přístrojovým vybavením pro provedení tohoto vyšetření, ale zatím naše dovednosti v oblasti kardiologie nedosahují těch nejlepších v ČR. Pracujeme však na svém neustálém a kontinuálním vzdělávání i v oblasti kardiologie a k tomu nám pomáhá i praxe, kterou získáváme, když u nás naše pacienty na našich přístrojích vyšetřují ti nejlepší. Vyšetření trvá zhruba 1 hodinu, během této doby se provede spousta měření a sledování, vše se ukládá a pak se to ještě zpracovává po provedeném vyšetření bez pacienta. Každý majitel je během této doby důkladně seznámen s detailními příčinami problému u jeho miláčka, které i vidí na vlastní oči. To vše pak majitelům pomáhá k pochopení toho, co může očekávat v budoucnu. Jen tak se dá opravdu efektivně nastavit správná medikace, která je šetrná k pacientovi i ke kapse majitele. Zatím každý, kdo u nás toto vyšetření podstoupil, byl spokojený a zlepšení kvality života jejich pacientů jsou důkazem toho, že jsme se vydali správnou cestou.

. Vždy záleží na vás majitelích, zda to po veterináři požadujete. Mnozí majitelé hledají veterináře, kde to netrvá dlouho, protože neustále někam spěchají. I takové na naší klinice občas přivítáme. Bývají nervózní občas i naštvaní, že je „zdržujeme“ nějakým vyšetřováním. Velice nás těší, jak změní své chování, když na vlastní oči vidí, kolik je toho na jejich pacientech z minulosti z jiných pracovišť zanedbaného. Mnohdy si uvědomí, že už to trvá léta, ale nikdo jim o tom neřekl! A není neobvyklé, že nám řeknou, že to čekání v čekárně o chvilku déle, za to opravdu stálo a že nám děkují. To nás to opravdu hřeje a zároveň je to zavazující. Chtěli jsme a stále chceme pacientům pomáhat, proto jsme to šli studovat a nyní to i děláme. Stále častěji „ucpaná čekárna“ naší kliniky je důkazem, že to snad děláme dobře.

 

Pamatujte: „Prevence je vždy levnější než terapie!“.

MVDr. Jiří Kamiš

Veterinární klinika AurumVet

www.aurumvet.cz