V komerčním areálu K6 na adrese

K.Světlé 540/6

České Budějovice 370 04

Zobrazit na mapě
Ordinační hodiny:
Po-Pá: 08:30 - 10:30
14:00 - 18:00
So: 08:00 - 11:00
Operační hodiny:
Po-Pá: 10:30 - 13:30

Objednávejte se v ordinačních hodinách

Po-Pá: 08:30 - 10:30
14:00 - 18:00
So: 08:00 - 11:00
602 706 711

Na naší klinice je možné platit platební kartou

Zvláštnosti výživy a chovu morčat

Víte, že morče je hlodavec, biologii hlodavců si pamatujete ze školy a myslíte si, že vás nemá co překvapit? Jste přesvědčeni, že víte, čím morče živit a jak se správně o něj postarat? Nebo jste zkušený chovatel a myslíte si, že o morčatech víte všechno? Přečtěte si tento článek a třeba se dozvíte něco, co jste ještě nevěděli!

Dnešní radu věnuji možná trošku podceňovaným domácím zvířátkům, a to morčatům. Vzhledem k mírné a veselé povaze, délce života (5-8 let), relativně nízkým nákladům na jejich chov ve srovnání s kočkou či psem, je to velmi zajímavé zvířátko zvláště pro děti. Hledáte-li domácího miláčka,…neměli byste morčata opomíjet. Pokusím se tedy shrnout to nejdůležitější, co by chovatel morčat měl vědět, aby jeho peněženka neutrpěla v průběhu času zbytečnými výdaji za léčbu. Ta by byla nutná, pokud nebudete respektovat jejich fyziologii. Vzhledem k obsáhlosti informací dnes pojednám o výživě a zvláštnostech chovu a v příští radě se budu věnovat zdravotním problémům, které morčata postihují a jak se jim vyhnout.

Morče (Cavia aperea f. porcellus) patří do řádu hlodavců. Možná nevíte, že patří do čeledi Caviidae, pochází z Jižní Ameriky a jeho nejbližším příbuzným je kapybara (největší žijící hlodavec) a mara stepní.

Morče je striktní býložravec a jeho trávicí trakt lze nejblíže přirovnat k trávicímu traktu koně. Je přizpůsobený k efektivnímu trávení hrubé vlákniny. Má jednoduchý žaludek, který pokračuje tenkým střevem lokalizovaným na pravé straně břicha. Střední část a většinu levé strany břicha vyplňuje tenkostěnné slepé střevo, které je 15-20 cm dlouhé a pojme až 65% obsahu zažívacího traktu. Slepé střevo pokračuje objemným tlustým střevem. Stejně jako králík je morče koprofág. To znamená, že požírá svůj trus přímo ze zadečku (100-200krát denně). Tímto zvláštním, ale zcela přirozeným chováním, získává morče mikroorganismy pro obnovu střevní mikroflóry, bílkoviny (strávením namnožených mikrobů) a vitamíny. Morče, které nemůže svůj trus konzumovat, jako mláďata před odstavem, kdy ještě nemají osídlené střevo mikroflórou vhodnou na trávení vlákniny, a vysoce gravidní zvířata (nemohou se ohnout), pojídá trus ostatních zvířat z podestýlky. Zvíře, které nemůže trus konzumovat, hubne, stravitelnost vlákniny ve střevech klesá, snižuje se schopnost vstřebávání minerálů a nemoc se nezadržitelně blíží.

Z hlediska výživy je nejdůležitější dostatečný příjem hrubé vlákniny, to znamená kvalitního sena a dostatečný přísun vitaminu C. Morčata, stejně jako člověk a opice, si nejsou schopna vytvářet vitamin C. Musí ho proto denně dostávat v potravě! Nejvíce vitaminu C se nachází v paprice, brokolici, rajčatech, listové zelenině (pozor na zelí, kromě čínského ho nesmíme podávat vůbec – nadýmá). Jakákoliv změna jídelníčku morčete, i přídavek čerstvé zeleniny musí být pozvolný během 10-14 dní, aby se tomu přizpůsobila mikroflóra v trávicím traktu. Denní dávka zeleniny by však neměla být vyšší než půlka běžného hrnku na morče na den. Při nedodržení této dávky hrozí v lepším případě dysbalance mikroflóry a průjem, v horším případě nadmutí (tympanie) a pokud se nezasáhne rychle, tak i kolaps a smrt.

Dalším důvodem proč nepřekrmovat listovou zeleninou, je vysoký obsah vápníku a oxalátů, které podporují vznik močových kamenů.

V dnešní uspěchané době, zejména ve městech, podávají majitelé morčatům místo čerstvé stravy častěji komerční granulované směsi. V obchodech je jich spousta druhů, ale doporučuji vybírat jen ty, které nemají přidaná barviva, mají minimálně 15-16 % hrubé vlákniny a současně obsahují i vitamin C. Granule skladujte uzavřené v suchu a ve tmě, při teplotě pod 22 °C. Poctivě u nich hlídejte i exspiraci. Pokud dáváte morče sezónně do výběhu spásat čerstvou trávu, (nezapomeňte na plynulou změnu v jídelníčku), pak má dostatek všech vitamínů a není nutné jejich další doplňování. Naopak, pokud nezkrmujete čerstvou trávu, zeleninu a nepodáváte ani granule obohacené o vitamin C, musíte ho podávat samostatně v podobě rozdrceného Celaskonu. Nejlépe ho přijímají v malém množství džusu. Je také možno ho podávat rozpuštěný ve vodě, důležitý je vždy čerstvý roztok a nikdy nepoužívejte na rozmíchání hliníkovou lžičku!!! Zdravé dospělé morče potřebuje 5-10 mg vitaminu C na kg hmotnosti a den. Mláďata a březí samice potřebují 30 mg/kg/den. Nemocní jedinci však potřebují 100-150 mg/kg/den. Pokud morčata nedostávají dostatek vitaminu C, dostaví se metabolické onemocnění – skorbut (kurděje). Projevuje se bolestivým otokem kloubů, krvácením a otokem dásní, nechutenstvím, sníženou obranyschopností organizmu vůči jiným nemocem a špatným hojením ran.

Pohlavní cyklus morčat je nesezónní a polyestrický, to znamená, že mají říje pravidelně po celý rok. Ovulace je samovolná, podobně jako je tomu u žen. Cyklus trvá 15-17 dní. Samičky pohlavně dospívají už ve 4 týdnech, samečci ve 2 měsících věku. Když se zvyšuje jejich pohlavní aktivita v rámci cyklu, můžeme vidět změnu chování. Typická je plíživá chůze, prohýbání se v bedrech, vokalizace – vrnění, případně hvízdání. Samice jsou březí relativně dlouho. Fyziologická doba březosti je 59-72 dní, podle pořadí vrhu a počtu mláďat. Porod je velice rychlý a trvá jen 15-20 minut. Rodí se nejčastěji 2-5 mláďat. Po narození jsou plně osrstěná, vidí, slyší a za několik minut jsou schopná stát. Už 2 dny po porodu zkouší žvýkat pevnou stravu. Matka má jenom dva struky, proto se mláďata musí vystřídat. Narozená morčata, která váží méně než 60g nebo nesají mléko první 3-4 dny, zpravidla nepřežijí. Obvyklá porodní hmotnost je 70-110 g. Pokud chcete svá morčata množit, pak samička musí zabřeznout nejpozději než v 7-8 měsících věku! Morče má proporčně úzkou pánev, ale při tom relativně velká mláďata. Aby byl porod úspěšný, je nutné rozestoupení spony pánevní až na 2,5-3 cm. Pokud bychom poprvé připustili samici morčete později než ve zmíněných 7-8 měsících, pak spona pánevní je již zkostnatělá, už se nemůže rozestoupit a samice pak není schopná porodit. V takových případech je nutný císařský řez, to je operativní vyjmutí mláďat, jinak uhyne. Nezkostnatělá spona pánve se rozestupuje už dva dny před porodem na 1,5 cm (ukazatel blížícího se porodu). K reprodukčním poruchám dochází také u zvířat s dietetickými chybami, při velkých sociálních nebo teplotních stresech, kdy se může vyskytovat vstřebání a potraty plodů, i náhlý úhyn samic. Během porodu nebo krátce po porodu se můžeme setkat s toxémií březích samic, tzn. výraznou metabolickou dysbalancí, kdy samice nežere, je apatická, těžce dýchá, objevují se křeče, nekoordinovanost pohybů a nakonec úhyn. U obézních samic tělesné disproporce vnější i vnitřní zaviněné nadměrným množstvím tukové tkáně ohrožují březost, průběh porodu i schopnost samice postarat se o mláďata. Jestli chceme mít zdravá mláďata i matku, je důležité, aby již při zabřeznutí měla samice optimální hmotnost, nebyla starší než 8 měsíců, měla stálé, čisté, suché prostředí a správnou výživu. Samice své potomky od mléka odstavuje v rozmezí 15-28 dnů po narození, když mláďata dosáhnou hmotnosti kolem180 g. Mláďata bychom neměli od matky oddělovat dříve než v 5-6 týdnech. Na lidský dotyk a nošení v rukou je pomalu přivykáme již od narození. Lidský společník jim takto přijde přirozený a do budoucna bude morče mnohem lépe s člověkem komunikovat. Doporučuji vám, dobře si rozmyslete kde a od koho si morčátko koupíte. Ne každé se totiž hodí na domácího mazlíčka. Právě způsob odchovu v raném věku je pro povahu a přítulnost morčete v budoucnu naprosto zásadní.

Vybírejte si nové morče přednostně od chovatele, který tyto zásady dodržuje. Pokud vše, co je v tomto článku uvedeno, budete aplikovat, čeká vašeho miláčka dlouhý a spokojený život. Věřím, že vám tyto rady byly užitečné, zaujaly vás a že jste je dočetli až sem.

Pamatujte: “Prevence je vždy levnější než terapie.”

 

 

MVDr. Dominika Warcholová

AurumVet s.r.o. (www.aurumvet.cz)