V komerčním areálu K6 na adrese

K.Světlé 540/6

České Budějovice 370 04

Zobrazit na mapě
Ordinační hodiny:
Po-Pá: 08:30 - 10:30
14:00 - 18:00
So: 08:00 - 11:00
Operační hodiny:
Po-Pá: 10:30 - 13:30

Objednávejte se v ordinačních hodinách

Po-Pá: 08:30 - 10:30
14:00 - 18:00
So: 08:00 - 11:00
602 706 711

Na naší klinice je možné platit platební kartou

Co neopomenout při cestování se psy a kočkami „za teplem“

Blíží se doba dovolených, kdy si mnoho lidí vyrazí odpočinout do zahraničí. Tento článek bude „zlatou radou“ pro toho, kdo se vydá „za teplem“ a bere s sebou i svého psího kamaráda. Rád bych touto cestou poradil, na co by každý majitel ještě před cestou neměl zapomenout, aby neohrozil zdraví pejska. Zároveň vysvětlím, jak napadení velice jednoduše předejít. Následky,… v podobě parazitů ve vašem pejskovi či kočce, které si můžete s sebou z dovolené přivézt jako nechtěný „bonus“, mohou dovolenou následně dosti významně prodražit. V krajním případě to může pejska stát i život! Jde o prevenci přenosu parazitárních onemocnění, jejichž přenos na naše čtyřnohé mazlíky v teplejších oblastech naprosto reálně hrozí.

Každým rokem se rozšiřují oblasti výskytu pro nás v nedávné minulosti naprosto „exotických“ parazitárních onemocnění více na sever. Čím to je, že se výskyt tak razantně zrychluje? Za prvé jsou to mírné zimy a tím snadnější rozšiřování přenašečů (vektorů) do severnějších oblastí. Za druhé je to intenzivnější turistika s neošetřenými psy a jejich „dovoz“ do severnějších oblastí, včetně České Republiky.

Jedině prevencí, která je hlavním mottem naší kliniky AurumVet, se tomu dá efektivně a relativně levně zabránit.

Původně jsem měl v úmyslu podrobně rozebrat každého parazita jednotlivě, ale pak jsem usoudil, že by to bylo nejen nudné, ale v dnešní uspěchané době by to téměř nikdo z vás nečetl. Protože se vývojový cyklus i místa napadení u každého jednotlivého parazita liší, pokusím se tuto problematiku zobecnit a zdůraznit jen ty nejdůležitější informace, které by každý měl znát, aby se možným následným nepříjemnostem vyvaroval.

Dnes se už není rizikové pouze cestování do oblastí jižní Evropy jako např. Chorvatsko, Itálie, Rakousko, Německo, Španělsko či Maďarsko. Už jsou nebezpečné i jižní a východní Slovensko, jižní Morava a v České Republice se vyskytují někteří parazité už i v Polabí a možná i na dalších místech. My jsme na naší klinice zachytili výskyt akutní invaze babesiosy u zlatého retrívra, který žije na vesničce u Vodňan a nikdy nikam necestoval už před 3 lety! Je tedy jasné, že těchto oblastí, kde už parazité jsou a my o nich zatím nevíme, je daleko více, než si mnozí z nás jsou ochotni připustit!

Jedná se tedy o babesiosu, což je krevní jednobuněčný parazit, který napadá červené krvinky; vlasovce (dirofilaria immitis) – parazita cévního řečiště, který je mezi lidmi možná známější jako „srdeční červ“; měchovce (ancylostoma), který se živí krví a tkání střeva hostitele; tenkohlavce (trichuris) parazitujícího ve střevech; Anaplasmózu (napadá červené krvinky); „plicní červy“ (Cappilaria, Filaroides, Oslerus, Angiosrongylus) a další parazity. Někteří z dalších jsou už široce rozšíření i u nás jako například borrelie či dirofilaria repens a mohou napadnout jak pejska, tak i člověka. Ještě v roce 2007 bylo toto téma u nás málo zajímavé, ale území, na nichž se tito parazité šíří, se opravdu kvapem šíří směrem k severu Některé jsou už i u nás! Cestování do těchto oblastí s preventivně neošetřenými zvířaty jejich rozšiřování významně urychluje! Důkazem jsou nám prokázané studie o přirozeném výskytu těchto původců tam, kde před 8 lety ještě vůbec nebyli.

Téměř všechny tyto nemoci jsou „vektorové“, to znamená, že k přenosu je potřeba nakaženého přenašeče (vektora), jako jsou např. komáři, pakomáři, klíšťata, roztoči a další paraziti, kteří se živí krví našich miláčků. Byl prokázán přenos minimálně od 60 rodů hmyzu a roztočů.

Nejhorší na tom je, že některá z těchto onemocnění zatím nejsou známými prostředky léčitelná a mohou být příčinou úmrtí pejska. Jediná možná a známá ochrana je prevence!

Stačí navštívit s předstihem vašeho veterinárního lékaře, ideálně alespoň týden před odjezdem na dovolenou, sdělit mu do jakých lokalit se chystáte odcestovat. Pokud se váš veterinář neustále vzdělává, pak vám určitě dobře poradí, který přípravek, jakým způsobem a v jakých intervalech aplikovat, abyste svého miláčka dokonale, preventivně ochránili. Nejčastěji se jedná o známé spot on „pipetky“s repelentním účinkem, které se aplikují na kůži, a máte „problém“ vyřešen. Většinou se jedná o přípravky, které jinde než u veterináře neseženete, protože jsou zaregistrovány ve skupině léčiv. Mimo podání spot on pipet jsou však i další možnosti. Při správném výběru preparátu se nemusíte bát ani toho, že by se koupáním nebo zmoknutím zvířete přípravek „smyl“ a nebyl účinný. Pokud veterinář zvolí tu správnou „pipetku“, tak účinnost přípravku není redukována deštěm, rosou ani koupáním! Vzhledem k ceně dovolené to není ani nijak významně nákladné, jedná se podle hmotnosti psa o pár stokorun a ušetříte si spoustu starostí i financí do budoucna. Prostě pamatujte: „Prevence je vždy levnější než terapie!“ Radím vám: „Nepodceňujte tato rizika, zdraví vašeho miláčka za to rozhodně stojí!“

 

MVDr. Jiří Kamiš

veterinární klinika AurumVet České Budějovice

www.aurumvet.cz

 

 

 

 

 

.