V komerčním areálu K6 na adrese

K.Světlé 540/6

České Budějovice 370 04

Zobrazit na mapě
Ordinační hodiny:
Po-Pá: 08:30 - 10:30
14:00 - 18:00
So: 08:00 - 11:00
Operační hodiny:
Po-Pá: 10:30 - 13:30

Objednávejte se v ordinačních hodinách

Po-Pá: 08:30 - 10:30
14:00 - 18:00
So: 08:00 - 11:00
602 706 711

Na naší klinice je možné platit platební kartou

Cestování s kočkami – správný výběr přepravky

Dnešní radu bych rád věnoval převážení koček. Blíží se vánoce a informace z tohoto článku můžete využít i jako inspiraci k tomu, co koupit vašemu miláčkovi jako dárek, který opravdu každá kočka ocení.

Cestovat s kočkou můžete třeba jen na veterinární kliniku. Spousta chovatelů koček se „orosí“ už při pomyšlení, že zase musí s kočkou cestovat k veterináři, byť jen na očkování. Když si představí, co to „zase“ bude obnášet, pak tuto cestu často odkládá. Odchytit kočku a zavřít ji do přepravky je pro spoustu lidí problém,…což potvrdí snad každý chovatel koček. Když jsem byl v rámci odborného vzdělávání na veterinárním kongresu zaměřeném na kočky ve Francii, tak této otázce věnovali dvouhodinovou přednášku! A že bylo o čem mluvit! Odnesl jsem si tehdy spoustu skvělých rad, které od té doby našim klientům dále předávám. Mnozí majitelé mi téměř denně říkají, že kdyby tu proměnu chování jejich vlastní kočky neviděli na vlastní oči, tak by tomu snad ani nevěřili. A přitom stačilo jediné – pořídit kočce optimální přepravku, která respektuje její základní fyziologické i psychické potřeby.

Jsou majitelé, kteří nepoužívají žádnou přepravku a kočku přinesou jen v náručí se slovy, že se tak kočička méně bojí. Kdyby však viděli grafy stresových hormonů, které kočka při cestování tímto způsobem do krve vyplavuje, určitě by tento způsob transportu alespoň zvážili. Zkušenosti jsou takové, že v žádném případě by neměla kočka cestovat k veterináři volně jen tak v náručí majitele. Takto přepravovaná kočka se dá přirovnat k časované bombě, která může kdykoliv „vybouchnout“. Může se něčeho leknout, nejpravděpodobněji náhlého hluku, rychlého pohybu nebo štěkajícího psa v čekárně. Majiteli se vysmekne, často ho při tom zraní, protože ten ji nechce pustit. Ne svou vinou vystresovaná kočka se pak velmi těžko chytá, má tendenci utéct pryč a někam se schovat a současně je při tom vystavena vyššímu riziku zranění, v krajním případě např. srážce s autem.

V obchodech s chovatelskými potřebami nabízí a prodávají přepravky z 90% naprosto pro kočku nevhodné, které sledují především zájmy obchodní – musí být dobře prodejné – tudíž levné. Pro nezkušeného chovatele malého koťátka není snadné si představit a správně odhadnout, do jaké velikosti doroste. Neuvědomí si, jak důležité je zohlednit prostorové požadavky kočky a spoléhá na to, že přepravku mu prodávají „odborníci“! Další faktor ovlivňující chování kočky je větrání přepravky. Drtivá většina přepravek má spodní část uzavřenou jako vanu a naprosto bez větracích otvorů! Až kočka doroste, bude pro ni převoz v tak malém a špatně větraném prostoru natolik velkým stresem, že se bude bránit do ní vlézt už napoprvé, natož takto cestovat opakovaně!

Odvětrání přepravky je důležité nejen z důvodu přístupu vzduchu pro dýchání, ale i kvůli jeho cirkulaci. Stresovaná kočka bez cirkulace vzduchu se „přehřívá“, protože nemůže správně využít mechanismy termoregulace. Ideální je zajistit v přepravce vertikální proudění vzduchu. Z tohoto důvodu jsou naprosto nevhodné pro cestování s kočkami i různé tašky se zipy či papírové krabice. Pletivové přepravky jsou sice dostatečně vzdušné, ale zase neposkytují kočce potřebný úkryt před pohledy z venku a kočka se pak necítí bezpečně a je stresována rovněž více než je třeba.

 

Kočka je totiž v přírodě nejen lovcem, ale zároveň je i kořistí. Uvědomuje si, že každý den může být jejím posledním, že může být ulovena. Pohodu jí poskytuje známé prostředí, na které je zvyklá. Jakékoliv vybočení z neměnných a pravidelných činností, jsou pro kočku stresem, je to pro ni signál, že je ohrožena. Když majitel kočku, která je od přírody svobodomyslná, miluje stereotypy, volný prostor a klid, najednou z ničeho nic odchytí a snaží se jí zavřít do malého špatně větraného prostoru, ze kterého není úniku, tak si pomyslí: „Aha, tak dnešní den je pro mě ten poslední!“ Co taková kočka udělá? Začne bojovat „o život“! Je přece lovec, tak se začne bránit! Žádná kočka nemá potřebu útočit a není zlá! Vzdorné chování anebo pokus o útěk je vždy následkem strachu či stresu. Poškrabané ruce mnohých majitelů o tomto nerovném boji mohou vyprávět! Už mnoho chovatelů koček k nám přijelo pozdě po objednaném čase prohlídky jen proto, že se jim nedařilo vložit kočku do jejich přepravky.

Většina koček má lidi (s opatrností) ráda, a to se týká majitele i veterináře, tedy pokud s ní správně manipulují a komunikují. Když veterinář s kočkou umí „komunikovat“, tak kočka „strpí“ bez hnutí i krátké a rychlé léčebné zákroky, jakoby práh bolestivosti téměř neměla. Pokud se však kočka bojí a je ve stresu, třeba jen vinou nesprávné přepravy, tak „exploduje“ již při prvním doteku na začátku vyšetřování a vypadá to, jako by jí vše extrémně bolelo. Jenže to není projev bolesti, nýbrž je to opravdu jen projev panického strachu. A přitom stačí tak málo. Pořídit si správnou přepravku!

Ve Francii nám ukázali v rámci přednášky fotografii přepravky, která aktuálně splňuje všechny požadavky pro minimální stresování kočky při nakládání i přepravě. Trvalo mi 2 měsíce, než jsem ji sehnal přímo od výrobce, ale vyplatilo se to. Opravdu mohu potvrdit z vlastních zkušeností, obrovskou proměnu chování u koček, které majitele jeden týden při nakládání do jejich přepravky koupené v chovatelských potřebách poškrabaly či pokousaly a při následné kontrole, kdy cestovaly v optimální přepravce koupené u nás, jsme mohli vyšetřovat naprosto „jiného pacienta“. Kočky jsou po takovém transportu klidné, dají se dobře a dobrovolně vyšetřit, a ani následné vkládání zpět do přepravky pro ně není stresující, prostě ideál. A je to opravdu jen a jen ve vlastnostech a velikosti této konkrétní přepravky. Už jsme jich prodali spoustu a všichni chovatelé do jednoho si je nemohou vynachválit. Prodáváme je za velice atraktivní cenu, protože naším prioritním zájmem není prodávat přepravky, ale chceme odpomoci chovatelům od stresu při cestě na naši kliniku. Zároveň chceme dobře a kvalitně provést důkladné klinické vyšetření bez stresů jak pro kočku, pro majitele a nakonec i pro nás. A daří se nám to. Jen tak jsme schopni odhalit již vznikající onemocnění v co nejranějším stadiu. Tím můžeme i u koček uplatňovat tolikrát opakované zásady prevence. Kočku, která přijede „vystresovaná, vytočená a ustrašená“ je v podstatě nemožné důkladně vyšetřit. Ta kolem sebe seká tlapkami s vystrčenými drápy, syčí, prská a někdy i kouše. A neštěstí je, když pak veterinář nebo střední personál ihned po vyjmutí z přepravky chce kočce změřit teplotu! Teplota se správně má u kočky měřit až na konci vyšetření, kdy už je uklidněna, až tehdy to snese „bez šrámů na duši“.

Ještě závěrečná poznámka: Měřit teplotu v konečníku u koček hned po příjezdu na veterinární pracoviště, je mimochodem, dnes odborníky na problematiku koček podle nejnovějších poznatků vnímáno jako hrubá chyba, protože pak si vztah s kočkou rozházíte natrvalo a můžete se i při dalších návštěvách těšit jen a jen na problémy při vyšetřování. Vztah s kočkou si totiž „rozházíte“ jen jednou! Existují zásady ošetřování koček stanovené světovou asociací koček ( International Sotiety of Felline medicine – ISFM) a když je pracoviště dodržuje, může získat certifikát „Cat Friendly Clinic“ – Klinika přátelská ke kočkám. V České Republice již několik pracovišť tento certifikát získalo a za naši kliniku mohu hrdě prohlásit, že už dnes 90% všech doporučení splňujeme také. Mohu našim zákazníkům slíbit, že o získání certifikátu usilujeme a část plánovaných investic směrujeme i k tomuto pro nás reálnému cíli.

Tím, že zásady správného chování ke kočkám respektujeme a denně praktikujeme, je u u nás výjimkou, že by vyšetření a ošetření koček u nás bylo pro ně stresující A začali jsme tím, že jsme pro chovatele koček zajistili kvalitní perfektní přepravky za vynikající cenu. Naši klienti již v hojné míře tyto přepravky mají a používají. Tyto přepravky držíme pro klienty skladem ve více kusech, v různých barvách, aby si každý na místě mohl vybrat a ihned do ní kočku mohl přemístit. Je to opravdu obrovský rozdíl a cena není nijak závratná!!! Přepravka je certifikována pro přepravu autem, letadlem i lodí, má pětiletou záruku, všechny díly se dají koupit i samostatně jako náhradní, prostě je to „vymazlená přepravka“, kterou vřele všem doporučuji. S úspěchem ji využívají i chovatelé králíků a morčat. Jejich vlastníci už se nebojí kočku přepravovat. Kočka se v podstatě okamžitě přestává bránit, když ji do této přepravky vkládáte, není stresována, necítí se ohrožena, prostě je v pohodě, a to je zásadní. Věřte mi, je to opravdu krásný pocit, když to vidíte na vlastní oči.

Blíží se čas vánoc, kdy si nadělujeme mezi sebou a dárky pod stromeček. Když koupíte takovouto doporučenou přepravku, tak to bude dárek nejen pro kočičku, ale i pro vás! Uvidíte, jak se vám uleví při každé návštěvě veterináře, navíc s kočičkou můžete cestovat i jinam, např. při odjezdu na dovolenou ji předáváte na hlídání vašim známým. Je to opravdu dobrá investice a já jsem rád, že jsem vás s tímto tipem na dárek mohl seznámit.

Úplně na závěr bych rád poděkoval všem našim čtenářům za čas, který čtením těchto pravidelných rad strávili a vedení časopisu InzertSpeciál, že nám umožnilo se s vámi o tyto rady podělit. Věříme, že vám rady jsou k užitku. Také bych chtěl poděkovat všem našim klientům a jejich majitelům za jejich přízeň v letošním roce a rád bych vám všem popřál hodně štěstí a zdraví i v novém roce 2015.

Pamatujte: „Prevence je vždy levnější než terapie!“.

MVDr. Jiří Kamiš

Veterinární klinika AurumVet

www.aurumvet.cz