V komerčním areálu K6 na adrese

K.Světlé 540/6

České Budějovice 370 04

Zobrazit na mapě
Ordinační hodiny:
Po-Pá: 08:30 - 10:30
14:00 - 18:00
So: 08:00 - 11:00
Operační hodiny:
Po-Pá: 10:30 - 13:30

Objednávejte se v ordinačních hodinách

Po-Pá: 08:30 - 10:30
14:00 - 18:00
So: 08:00 - 11:00
602 706 711

Na naší klinice je možné platit platební kartou

Hypertyreóza koček

Pro někoho je to možná k nevíře, ale kočka z hlediska metabolismu je od 7 let věku považována za „seniora“ a její výživové potřeby a metabolické pochody jsou již značně rozdílné od mladších koček. Jak se zvláště v posledních letech ukazuje, výskyt hypertyreózy u koček je daleko častější než si majitelé a často, bohužel, i ošetřující veterináři vůbec připouští. V současnosti je průměrný věk kočky při vzniku klinických příznaků…onemocnění sice 13 let, ale výzkum ukazuje, že na prevenci tohoto onemocnění by se cíleně mělo „pracovat“ od dovršených 7 let věku kočky, protože věková hranice, kdy se toto onemocnění naplno projeví, neustále klesá.

Co je to vlastně hypertyreóza? Je to multisystémové onemocnění vyplývající ze zvýšené produkce sekrece hormonů T4 (tyroxin) a T3 (trijodtyroxin) štítnou žlázou (latinsky glandula thyroidea). Zvýšení aktivity štítné žlázy se projevuje nejčastěji ztrátou hmotnosti i přes vysoký apetit a žravost koček, objevuje se nervozita nebo nadměrná aktivita koček, postižena bývá kůže s různými změnami na srsti

(nesouměrná ztráta srsti, rozcuchané chlupy, ztráta péče o srst). Zvíře začne postupně více pít a močit, poměrně častými příznaky jsou občasné zvracení či průjem. Je narušen i psychický stav kočky, nervozita může přerůst až v agresivitu, u malého procenta koček se naopak projeví apatie, nechutenství a celková slabost.

Jak toto onemocnění vzniká? Zdravá štítná žláza kočky váží v průměru pouze 0,4 g, proto u zdravých koček nelze štítnou žlázu nahmatat. Pokud se štítná žláza zvětší, mohou se vytvořit třeba jen jednotlivé „uzlíky“. Začne-li tento proces růstu, trvá vzhledem k velikosti zdravého orgánu poměrně dlouho, než se dají změny klinicky objevit hmatem. Proto se musí odebírat krev a vyšetřovat hodnota celkové T4. Zvýšené množství T4 je signálem, že je nejvyšší čas začít onemocnění řešit, jinak celkové náklady na léčbu násobně překročí náklady na prevenci. Začne-li štítná žláza růst, ať už se jedná o adenomatózní struma neboli „vole“, adenom nebo nejméně častý karcinom, pak ve všech třech případech produkuje více hormonů. Protože se zvyšuje produkce T4 pomalu, tak rovněž výše popsané změny nastupují plíživě. Právě velmi pozvolný rozvoj těchto příznaků vede k tomu, že to majitelé a často i veterináři podceňují a přisuzují to mylně zvyšujícímu se věku koček, jako že to je „normální“. Není to normální a dá se tomu předejít!

Proč výskyt tohoto onemocnění v posledním desetiletí tak výrazně přibývá, není jasné. Budu-li vycházet ze závěrů studie výskytu prof. R.W.Nelsona z univerzity v Davisu v Kalifornii, tak ty uvádějí, že konzumace komerčních konzerv pro kočky představuje rizikový faktor. Naznačují tak, že v dietách může být obsažena strumigenní směs (např. sójové izoflavony) možný je i vliv reakce obsahu konzervy s potahem vnitřní plechovky (např. bisfenol A).

Existují 3 způsoby léčby tohoto onemocnění. Všechny mají za cíl snížení koncentrace cirkulujících hormonů štítné žlázy v krvi. Začnu od nejlevnější a tou je trvalé podávání tyreostatických léků. Druhou možností je operativní odstranění štítné žlázy

a následné podávání léků a třetí je léčba radioaktivním jodem (to je výrazně nejdražší řešení ). Ani jedna varianta není bez rizika, ale v tomto článku není prostor, abych tato rizika podrobně rozebral. Váš veterinární lékař Vám určitě vše vysvětlí, bude-li to zdravotní stav vaší kočičky vyžadovat.

Pamatujte, že i v případě onemocnění hypertyreózou v každém případě nejlevnějším řešením je a bude stále prevence! Žádejte u svého veterináře provádění preventivních kontrolních vyšetření u starších koček nad 7 let věku, nechte si poradit a vysvětlit, jak a čím správně kočku krmit podle jejího aktuálního věku, jak a v čem správně kočku dopravovat k veterináři, aby nebyla stresována. Pokud toto slyšíte poprvé, tak je na místě se v zájmu prevence zamyslet, zda vašeho veterináře nezměnit a nezačít s vaší kočičkou chodit k veterináři, který se na kočky specializuje a uplatňuje v praxi naprosto odlišný přístup ke kočce i psovi. Taková pracovitě už existují.

Proto doporučuji všem chovatelům koček, navštěvujte se svými kočičkami taková veterinární zařízení, kde se na speciální problematiku léčení koček zaměřují, protože správný přístup ke kočce jako pacientovi, je naprosto odlišný od přístupu např. při vyšetřování pejska, králíka, morčete, želvy, fretky či potkana. Naše klinika tyto rozdílné přístupy opravdu používá. Možná i proto nás tolik chovatelů i ze vzdáleného okolí vyhledává.

Pamatujte, prevence je vždy levnější než terapie!

MVDr. Jiří Kamiš, veterinární klinika Aurum Vet

www.aurumvet.cz