V komerčním areálu K6 na adrese

K.Světlé 540/6

České Budějovice 370 04

Zobrazit na mapě
Ordinační hodiny:
Po-Pá: 08:30 - 10:30
14:00 - 18:00
So: 08:00 - 11:00
Operační hodiny:
Po-Pá: 10:30 - 13:30

Objednávejte se v ordinačních hodinách

Po-Pá: 08:30 - 10:30
14:00 - 18:00
So: 08:00 - 11:00
602 706 711

Na naší klinice je možné platit platební kartou

Nadváha a obezita psů a koček

V dnešní radě bych se rád zaměřil na velice častý problém zvířecích miláčků, který se vyskytuje u zhruba čtvrtiny psů a koček (většina studií uvádí současný výskyt mezi 20-40%) a to rozhodně není zanedbatelné číslo. Jedná se o nadváhu či dokonce obezitu. Jsem si plně vědom, jak „kontroverzně“ toto téma pro uši spousty lidí zní. Je skoro k nevíře, jak vysoké procento majitelů se začne prudce ohrazovat a „ježit“, ihned po té, co veterinář slovo nadváha či obezita při vyšetření vysloví. Přitom se jedná o onemocnění, které je i v humánní medicině dnes už seriózně klasifikováno jako nejčastější metabolický problém s typickými příznaky chronického onemocnění.

Pro začátek uvedu výsledky 14-ti letého sledování u labradorských retrívrů, kdy pokusná skupina byla krmena pravidelně o 25% vyšší dávkou krmiva než jejich sourozenci. Také si říkáte, že to není tak hrozný prohřešek, že? Vždyť to lehké překrmování vedlo pouze k mírné nadváze překrmované skupiny, nikoliv k jejich obezitě. Jaké však bylo překvapení, když se ukázalo, že toto mírné překrmování zkrátilo statisticky průkazně „pokusné překrmované skupině“ život průměrně o 2 roky! Z toho je patrné, že pouhá nadváha, nikoliv jen obezita může významně snížit dožitý věk vašeho miláčka. Vůbec zde už nemluvím o kvalitě jejich života z důvodu častějšího výskytu zdravotních obtíží jako jsou osteoartritidy, ortopedická onemocnění, cukrovka, nemoci kardiovaskulárního aparátu, poklesy plodnosti, obtížnější porody, rizika komplikací při anestezii a chirurgických zákrocích a rovněž častější výskyt některých typů nádorů.

Každý soudný chovatel chce, aby byl jeho přítel zdráv, aby s ním mohl být co nejdéle v plném zdraví. Přesto lidem často připadá upozorňování na nadváhu či obezitu jako něco nepatřičného, netaktního či nepříjemného. Souhlasím, že je to citlivý problém, ale schovávat před ním hlavu do písku? Je to realita a měli bychom se k tomu postavit čelem.

Jaké jsou tedy příčiny nadváhy a obezity? Jedná se o více faktorů. Jako primární se jeví vliv nadměrného příjmu potravy (to znamená nadbytek příjmu energie) a nedostatek pohybu (nedostatek výdeje energie). Další příčinou může být i podávání některých léčiv jako např. glukokortikoidy nebo některá léčiva podávaná u psů např. při epilepsiích, protože podporují přejídání ( polyfagii ) našich zvířecích miláčků. Nezanedbatelný vliv mají také plemenná příslušnost, pohlaví, kastrace, věk, endokrinní poruchy a některé virové infekce.

Kde se hromadí tuk u psa? Psi ukládají většinu tuku do podkoží v oblasti hřbetu, beder, křížové kosti a v dutině břišní. Mezi plemena s vyššími sklony k obezitě patří labradorský a zlatý retrívr, kokršpanělé, dlouhosrstí jezevčíci, mops, bígl, a další. Kočky ukládají většinu tuku také podkožně, ale na rozdíl od psa je to zejména ve spodní části břicha, ve tvářích a rovněž v dutině břišní. Zajímavé je, že daleko častěji obezita postihuje křížence koček než čistokrevné kočky.

Nemalý význam na rozvoji obezity u kočiček má i neznalost etologie (přirozeného chování) kočky. Setkávám se s tím, že je mylně vysvětlována snaha kočičky o kontakt s majitelem jako projev hladu a žebrání o jídlo. Kočky na rozdíl od psů nemají potřebu sociálního setkávání a komunikace během krmení. Pokud majitel myslí, že kočka, která si za ním přišla jen pro pomazlení, má hlad a dá jí krmení či pamlsek, tak kočky velice rychle zjistí, že jim navázání kontaktu s majitelem přináší odměnu v podobě potravy a začnou toho nejen využívat, ale dovolím si tvrdit, že často i zneužívat! A na problém obezity je zaděláno!

Ne každý ví, že i tuková tkáň má své endogenní působení, a tak sama produkuje látky, které patří mezi mediátory zánětu a tak významně ovlivňuje rozvoj zánětu ve všech patologických procesech v těle včetně horšího hojení tkání po poranění či operativních zákrocích. Je tedy nadmíru jasné, že nadváha a obezita nejen významně zkracuje průměrný věk vašeho miláčka, ale rozhodně se může negativně projevit i na řešení zdravotních komplikací, které s sebou toto, z dnešního pohledu již onemocnění, přináší. A to je dosti významnou a zbytečnou finanční zátěží vašeho rodinného rozpočtu. Nestálo by za to zamyslet se a proti nadváze a obezitě začít bojovat?

Ptáte se:„Ale jak máme začít?“ Navštivte veterináře. Nejprve je totiž nutné zjistit, jak velkou nadváhu či obezitu váš čtyřnohý přítel má. Existuje několik stupnic hodnocení tělesné hmotnosti (body condition scoring- BCS). Nejčastěji používané dnes jsou 5-ti bodová (1-velmi hubený, 2- hubený, 3-ideální, 4-nadváha, 5- obezita) a 9-ti bodová (1-vychrtlost, 2-velmi hubený, 3-hubený, 4-podváha, 5- optimální hmotnost, 6-nadváha, 7- těžká nadváha, 8-obezita, 9- těžká obezita). Ideálem je tedy vždy střední hodnota. Je vcelku jedno, kterou metodu hodnocení váš veterinář používá, důležité je, co nejpřesněji stanovit cílovou hmotnost pacienta. K tomu je nutné upravit celý program hubnutí a ten průběžně monitorovat.

Pokud už zvíře nadváhu či dokonce obezitu má, selský rozum radí, tak mu jen snížím množství krmiva a on zhubne. Není to bohužel tak jednoduché. Denní potřeba minerálních látek a vitaminů jsou totiž v granulích dávkovány na celou doporučenou dávku. Pokud snížíme její objem, tak zvíře sice dostane méně energie, ale zároveň bude trpět nedostatkem vitaminů a minerálních látek. Proto radím, opravdu navštivte veterinárního lékaře. Ten ještě před započetím redukce hmotnosti zvíře komplexně vyšetří, zváží, odebere krev, aby se zjistilo, v jakém stavu jsou jednotlivé orgány jako játra, ledviny či stav endogenního systému. To vše proto, aby mohl program redukce hmotnosti přizpůsobit jeho zdravotnímu stavu. Dále stanoví ideální cílovou hmotnost, poradí s úpravou diety a možná program doplní dle potřeby o některé medikamenty. Maximální pokles hmotnosti, které pacientovi nezpůsobí zdravotní komplikace je u psů dle nejnovějších studií mezi 1-2% tělesné hmotnosti týdně. U koček je to však pouze 0,5 -1% týdně, protože u nich je daleko větší nebezpečí vzniku poškození jater steatózou (ztukovatěním). Proto je nesmírně důležitý pravidelný monitoring hubnoucího zvířete veterinářem během celého programu. Zde si dovolím doporučit návštěvu takového veterináře, který s těmito programy má bohaté zkušenosti, poradí Vám spoustu triků a postupů a výživových doporučení, aby hubnutí mělo opravdu úspěch. Musím konstatovat, že stále je hodně veterinárních pracovišť, kde z nějakého důvodu tyto programy nenabízejí a vám se pak může péče o vašeho miláčka zásadně prodražit. I zde platí, že když 2 dělají „totéž“, nemusí to vést ke stejnému výsledku! Uvědomte si, že jde především o vašeho mazlíčka a přeneseně i o vaše peníze!

Do programu hubnutí musí být zapojena naprosto celá rodina majitele. Z vlastních zkušeností z praxe mohu potvrdit, že to je často hlavním „kamenem úrazu“. Od všech členů domácnosti je třeba vyloučit jakékoliv přikrmování a podávání pamlsků. Důslednost je důležitá zejména v případě, že se zvíře snaží potravu vyloudit.

Proto radím, zamyslete se zda váš pejsek či kočka nepatří do výše zmiňované „ohrožené“ skupiny a pokud ano, navštivte veterináře, který vám pomocí hubnoucího programu poradí jak rizika nadváhy či obezity odstranit. Pamatujte:“Prevence je vždy levnější než terapie“!