V komerčním areálu K6 na adrese

K.Světlé 540/6

České Budějovice 370 04

Zobrazit na mapě
Ordinační hodiny:
Po-Pá: 08:30 - 10:30
14:00 - 18:00
So: 08:00 - 11:00
Operační hodiny:
Po-Pá: 10:30 - 13:30

Objednávejte se v ordinačních hodinách

Po-Pá: 08:30 - 10:30
14:00 - 18:00
So: 08:00 - 11:00
602 706 711

Na naší klinice je možné platit platební kartou

Nejčastější onemocnění dutiny ústní u koček

Nejčastější onemocnění dutiny ústní u koček

V této radě se zaměřím na problémy ústní dutiny koček, a to onemocnění zubů a dásní, s nimiž se můžete setkat nejčastěji.

Problémy chrupu u koček bývají nejrůznějšího charakteru. Mohou to být například ulomené či zcela chybějící zuby po různých úrazech. Kočky, stejně jako psi, trpí tvorbou a usazováním zubního kamene. Ten u koček téměř vždy, na rozdíl od psů, začíná vzadu na horních stoličkách. Závažným onemocněním dutiny ústní počínajícím na dásních,…které, pokud se neřeší, se později dotkne i zubů je např. chronická gingivostomatitida koček (CFGS).

Pokud se zub po úrazu vylomí celý, tak to zas takový problém není. Pokud vyhledáte pomoc zkušeného veterináře, pak se po ošetření většině koček zranění zdárně vyhojí a další problémy, vyjma handicapu při lovu či souboji s druhou kočkou, nevznikají. Pokud se však zub pouze ulomí a obnaží se tak jeho dřeňová dutina, pak je nutné s takovým zraněním co nejdříve vyhledat veterináře, protože kočce do budoucna hrozí vážné zdravotní komplikace v podobě postižení čelisti. Zlomený zub je nutné ošetřit a zaplombovat, k tomuto účelu však doporučuji vyhledat specialistu, který k potřebnému ošetření má nejen vybavení, ale i dostatek zkušeností.

Jak vzniká zubní kámen u koček? Onemocnění vždy začíná usazováním zubního plaku na krčku na zubech, do kterého se během 10 až 14 dní začnou ukládat soli vápníku. Prvotním příznakem, kterého si všimne každý majitel i bez násilného otevírání ústní dutiny kočky, je přítomnost ohavného zápachu, linoucího se z dutiny ústní vašeho miláčka při každém jeho vydechnutí. Tento zápach se časem stupňuje a onemocnění se dále rozvíjí. Doporučuji: „Věnujte pozornost jakémukoliv zápachu z dutiny ústní kočky a vyhledejte veterináře co nejdříve, když tuto nepříjemnost u kočičky zjistíte.“ Dalším příznakem, který by pro majitele koček měl být varujícím je, když kočka přestane nebo vůbec nechce žrát granule. Majitel si myslí, že kočce nechutnají, ale příčina může být v bolestivosti dutiny ústní při jejich příjmu vlivem onemocnění. Včasná léčba vás pak bude stát méně peněz a kočce hrozí menší riziko ztráty zubů. Na rychlosti ukládání zubního kamene má u koček vliv i druh podávané potravy. Ze zkušenosti mohu potvrdit, že nejčastějšími pacienty se zubním kamenem jsou ty kočičky, které jsou krmeny levnými kapsičkami či konzervami. Zbytky tohoto „levného“ krmení, ulpívají jako „lepkavá hmota“ zejména na stoličkách a riziko vzniku zubního kamene u takto krmených koček je významně vyšší, než u koček krmených kvalitními granulemi. Konzumací suchého krmiva dochází naopak k otírání zubního plaku ze zubů, a tím se snižuje riziko vzniku zubního kamene.

Další prevencí vniku zubního kamene je pravidelné čistění zubů kočky zubním kartáčkem se speciální ochucenou enzymatickou pastou, kdy kartáček slouží hlavně k nanášení pasty. Hlavní a zásadní čistění plaku se neděje pomocí kartáčku jako u lidí (drhnutí zubů by většina kočiček netolerovala), provádí ho právě enzymy ze zubní pasty. Tím, že je ochucená, tak takové čistění zubů kočky dobře snáší.

Se zubním plakem úzce souvisí i vznik chronické gingivostomatitidy koček. Jak onemocnění vypadá? Začíná zcela nenápadně. Na dásních, v těsné blízkostí zubů, se vytvoří červenavý proužek vlivem vznikajícího zánětu. Jedná se o neadekvátní reakci organismu na přítomné bakterie zubního plaku. Pokud tento červenavý proužek na dásních okolo zubů u vaší kočky zaznamenáte, pak co nejdříve navštivte veterinární zařízení, které se na kočky specializuje, protože stejné příznaky, avšak naprosto odlišnou léčbu, mohou mít i další onemocnění (parodontitida mladých koček, komplex eozinofilního granulomu koček, juvenilní hyperplastická gingivitida, počínající nádorovité onemocnění či parodontitida dospělých koček). Právě včasná a přesná diagnostika, která není zaměřena na metodě „pokus-omyl“, vám zajistí snížení vašich nákladů na léčbu a co je neméně důležité, rychleji sníží i utrpení vaší kočky způsobené zhoršováním stavu při nevhodně zvolené léčbě.

Z výše zmíněných onemocnění se nejčastěji vyskytuje právě chronická gingivostomatitida koček. Jak toto onemocnění vzniká? Přesná příčina vzniku tohoto onemocnění není bohužel stále zcela známa. Každopádně se jedná o velice komplikované onemocnění, jehož léčba je nesmírně náročná jak pro majitele koček, tak pro ošetřujícího veterináře. Onemocnění je velice bolestivé, zásadně ovlivňuje kvalitu života postižených koček a i pokud se léčí, tak úspěchu lze dosáhnout pouze u 90% případů. Jisté je, že onemocnění vždy propuká u koček, které jsou skrytými nositeli kočičího kaliciviru (FCV). Kočičí kalicivirus je veřejnosti znám jako původce onemocnění horních cest dýchacích mladých koček a nyní se ukazuje, že způsobuje i virulentní systémové onemocnění v pozdějším věku. Tento virus je v populaci koček poměrně značně rozšířen, proto radím: „Věnujte pozornost stavu dásní vašich koček a choďte s nimi na pravidelné vakcinace a preventivní prohlídky.“ Toto doporučení se týká i u koček chovaných jen v domácnosti bez přístupu ven! Často se setkávám s mylným názorem majitelů těchto koček, že je u koček chovaných pouze v domácnosti vakcinace zbytečná. Je naprosto mylná úvaha, že kočka žijící jen v domácnosti není ohrožena virózami. Viry jsou přenášeny vzduchem, můžete je přinést domů i na botách, šatech či jiných předmětech, vaše kočky jimi mohou být již infikovány v raném kotěcím věku aniž byste o tom věděli, a to zcela bez příznaků! V případě vzniku klinických příznaků onemocnění už za první návštěvu veterináře zaplatíte více, než by vás stála vakcinace s preventivním vyšetřením. Je to šetření na nesprávném místě, které se vám v budoucnu může jen prodražit.

Pokud nevěnujete pozornost počínajícímu zánětu kolem dásní, problém už doutná. Je zákeřné, že kočka v tomto stadiu onemocnění nevykazuje téměř žádnou viditelnou bolestivost, ačkoliv ji to bezpochyby bolet musí. Přirozenou vlastností kočky je – svou jakoukoliv slabost, i bolest, skrývat. Je to z toho důvodu, že v přírodě je kočka nejen lovcem, ale je sama i kořistí. Denně musí obhajovat své teritorium, živit se. Jakýkoliv projev oslabení je výzvou pro okolí: „Jsem slabší a mohu být napaden, vystrnaděn z teritoria, stát se snadnou kořistí.“ Z těchto důvodů kočka projevy bolestivosti skrývá a často je nepozná ani pozorný majitel. Ponecháme-li zánět kolem dásní bez povšimnutí, pak se po čase začnou vytvářet kolem zubů, na horním patře u mandlí i na sliznici přiléhající k zubům v dutině ústní, hluboké vředy. Tento stav už je pro kočku velice bolestivý, a pokud tomu stále nevěnujete pozornost, tak si po čase všimnete postupného zhoršování výživného stavu vaší kočky. Každý příjem potravy je pro kočku utrpením, které kočka musí prožívat a proto nežere dostatečně velké dávky a strádá.

Terapie onemocnění po vyloučení ostatních možných onemocnění je v tomto pozdním stadiu založena už pouze na jediném možném řešení a to radikálním vytrháním všech stoliček a často je dokonce nutné vytrhat i všechny špičáky. Jedná se o komplikovaný zákrok, kdy se v hluboké narkóze nejprve musí odpreparovat dáseň u všech stoliček, pak se odfrézuje vysokootáčkovou frézou s diamantem část spodní čelisti, ve které jsou ukryty kořeny stoliček a ty se vytrhají. Nakonec se zabrousí ostré hrany lůžek na druhé straně čelisti vytržených zubů a odpreparované části dásně se přišijí zpět k sobě. Zákrok se anglicky nazývá „Full mouth extraction“ (FMO) a rozhodně není ani lehký ani levný. Lidé se obávají, jak bude po takovém zákroku kočka přijímat potravu. Kupodivu to žádné problémy kočkám nezpůsobuje ani když jsou krmeny granulemi. Tento zákrok u 55% koček vede k úplnému vyléčení onemocnění, u 35% koček to vede ke zlepšení stavu a u 10% ani tento zákrok není účinný a pak už nemáme, dle současných poznatků, jinou možnost léčby a musíme majiteli nabídnout jediné možné řešení, a to euthanasii. Abychom k tomuto smutnému řešení onemocnění museli přistupovat co nejméně často, přimlouvám se za vaše kočičky i když se opakuji: „Choďte se svými kočkami na pravidelné preventivní prohlídky a na vakcinace ke specialistům, kteří se kočkám opravdu věnují a neustále se v tomto oboru vzdělávají.“ Naše klinika k takovýmto pracovištím patří. Ušetří vám to zbytečné investice a vašim kočkám to prodlouží délku prožití kvalitního života bez zbytečného utrpení.

Vybírejte si pro své kočky taková pracoviště, kde prevence je na prvním místě. Pamatujte: “Prevence je vždy levnější než terapie“!

 

MVDr. Jiří Kamiš

Veterinární klinika Aurum Vet České Budějovice

www.aurumvet.cz