V komerčním areálu K6 na adrese

K.Světlé 540/6

České Budějovice 370 04

Zobrazit na mapě
Ordinační hodiny:
Po-Pá: 08:30 - 10:30
14:00 - 18:00
So: 08:00 - 11:00
Operační hodiny:
Po-Pá: 10:30 - 13:30

Objednávejte se v ordinačních hodinách

Po-Pá: 08:30 - 10:30
14:00 - 18:00
So: 08:00 - 11:00
602 706 711

Na naší klinice je možné platit platební kartou

Nejčastější otravy u domácích zvířat

Jelikož jsme v poslední době na naší klinice museli řešit v krátké době několik otrav psů a koček, rozhodl jsem se dnešní radu věnovat tomuto tématu.

Mezi nejčastější otravy psa a kočky patří otravy humánními léky např. paralenem, který majitel svému miláčkovi bez porady s veterinářem sám podá nebo je zvíře majiteli v nestřeženém okamžiku omylem sežere. Masožravci se relativně často otráví i deratizačními přípravky na bázi rodenticidů k hubení potkanů a myší. Tyto přípravky snižují srážlivost krve a zvíře hyne 5. den po pozření této návnady. Toto se stává častěji u koček,… i když ty nikdy nesežerou návnadu přímo, ale otráví se pozřením ještě živé, ulovené otrávené myši. Dále jsou nebezpečné organofostáty, karbamáty, nemrznoucí směsi do ostřikovačů např. Fridex (má sladkou chuť a všichni známe stále aktuální metanolovou kauzu), přibývá otrav z chemikálií používaných v domácnosti či na zahradě, ale rovněž v zemědělství. V neposlední řadě musím upozornit na stále se vyskytující otravu, zejména malých pejsků, čokoládou. Nebezpečné jsou i hrozinky (zde se stále neví, která obsahová složka je pro pejsky a kočičky toxická, přičítá se to případnou kontaminací okem neviditelnými roztoči, které na rozinkách parazitují). Existuje několik set dalších látek, které naše domácí mazlíčky mohou ohrozit, i když ne všechny vyvolávají komplikace ohrožující přímo jejich život.

Jak se toxiny do těla mohou dostat? Je to potravou (alimentárně), dýchacími cestami (inhalací), kontaminací kůže, zvláštní kapitolu zahrnuje zasažení oka.

Jak postupovat byla-li toxická látka přijata alimentárně? Je důležité vědět, o jakou látku se jedná. Spousta laiků v takovém případě radí, že se má navodit zvracení. Není to bohužel vždy pravda a někdy tento postup může ohrozit pacienta ještě více. Týká se to pozření silných kyselin či louhů nebo ropných derivátů – v těchto případech je vyvolávání zvracení přímo kontraindikováno! Kdy tedy vyvolat zvracení, aby mělo kýžený efekt? Pacient musí být vždy ještě čilý a při vědomí. Aby mělo vyvolané zvracení smysl, pak musí být emetikum (látka vyvolávající zvracení) podáno do 30 až 60 minut po pozření toxické látky. Jako emetikum se doporučuje podat 3% peroxid vodíku, lidově se mu říká „kysličník na rány“, protože většinou v žádné domácí lékárničce nechybí. I po úspěšně vyvolaném zvracení by měli majitelé co nejdříve vyhledat veterinárního lékaře, aby otrávené zvíře prohlédl. Zároveň veterinář podál i léky, které podráždění žaludku vyvolané peroxidem opět zklidní, jinak se zdravotní problém pejska či kočičky změní z otravy na zánět zažívacího ústrojí. Jsou i další možnosti vyvolání zvracení, jejich aplikace však má větší rizika a musí se provést či naředit správně.

Radím vám tedy, v případě pozření toxické látky kontaktujte ihned po zjištění podezření na otravu vašeho veterinárního lékaře, aby vám poradil co použít. Je velmi dobré, když vás i vašeho miláčka veterinář zná, protože ne každá metoda je u každého pacienta majitelem proveditelná a zde rozhoduje v prvé řadě čas. Doporučuji, vybírejte si takového veterináře, kterého seženete kdykoliv na telefonu, který drží pohotovostní službu, protože to může vašeho miláčka zachránit. Na naší klinice tuto službu držíme, v mimoordinačních hodinách jsme stále na telefonu a tak se nám kdykoliv dovoláte, do 15 min jsme na klinice fyzicky přítomni a významně se tak zvyšuje šance na zdárné vyřešení následků otravy. V letošním roce jsme bohužel už nedokázali pomoci 2 otráveným pejskům, kteří navštěvovali jiná veterinární zařízení a když pak majitelé jejich veterináře akutně potřebovali, tak se jim prostě vůbec nedovolali. Doba prodlení než našli kontakt na naši kliniku, stála oba pejsky bohužel život, protože při příjezdu na naši kliniku jsme mohli již pouze zkonstatovat úmrtí obou pacientů. Také doporučuji vybírat si taková veterinární pracoviště, kde mají k dispozici řízené dýchání, kyslíkový box nebo v lepším případě obojí. Ani v dnešní době to stále, bohužel, není samozřejmostí, většina veterinárních pracovišť takto ani v dnešní době vybavena není! A přitom to může mít v akutních případech zásadní vliv na zvýšení šance na přežití otráveného pacienta. Na naší klinice nám toto vybavení pomohlo zachránit nejeden zvířecí život.

V případě že máte podezření na otravu vašeho miláčka, ihned zkontrolujte a zajistěte průchodnost dýchacích cest, odstraňte z nich případné zvratky, zvíře položte na bok, je-li jazyk zapadlý, vyjměte ho. Monitorujte dýchání a jste-li schopni, pak i srdeční činnost (frekvenci a rytmus pulsu). Při telefonickém kontaktu, po vás bude veterinář požadovat anamnézu – co otravu vyvolalo (je dobré mít po ruce obal od přípravku), jaké látky přichází v úvahu ( kde se zvíře pohybovalo, co žralo, k čemu se mohlo nachomýtnout,…), před jakou dobou zřejmě došlo k otravě, kdy a jaké se objevili klinické příznaky, jestli je zvíře při vědomí, zda jsou přítomny křeče, jak vypadají, jak dlouho trvají, apod.

Při příjezdu na veterinární pracoviště by se mělo provést orientační klinické vyšetření zvířete, zavést intravenózní kanyla a odebrat krev na biochemické a hematologické vyšetření. Protože se při otravách velice často vyskytují křeče, je třeba proti nim bojovat. Veterinář však musí odlišit, zda se opravdu jedná o křeče následkem otravy nebo např. z důvodu hypoglykémie (ta ostatně může nastat i následkem otravy). I z toho důvodu je nutné znát výsledky rozboru krve. Ze zkušeností mohu říci, že ve většině případů se však nepodaří zjistit, o který toxin se jednalo, proto se musí zahájit nespecifická terapie.

Při otravě nadýcháním (např. oxidem uhelnatým) je nutné zvíře ihned přenést do prostor s čerstvým vzduchem, případně mu zajistit umělé dýchání a rychlý přesun do veterinárního zařízení.

Pokud dojde k otravě kontaminací kůže tekutým přípravkem, pak je nutné zasažená místa důkladně opláchnout – ideální je sprcha, namydlit potřísněná místa a opět sprchovat. Doporučuje se oplachovat minimálně 15 minut proudem vody. Při kontaminaci kůže toxinem v práškové podobě se zvíře neoplachuje, ale je nutné prášek vyčesat kartáčem. Nezapomeňte zabránit zvířeti, aby potřísněná místa kůže jakkoliv olizovalo. Nejvhodnější je nasazení ochranného límce na krk zvířete.

Při zasažení oka je vhodné udělat okamžitě jeho výplach fyziologickým roztokem. Roztok na výplach si můžete připravit doma sami rozpuštěním 2 lžiček kuchyňské soli ve 250 mililitrech vlažné vody. Délka vyplachování by neměla být kratší než 10 minut.

Otravy zvířat představují pro majitele i veterináře emociálně vypjaté situace. Je však třeba vždy zachovat chladnou hlavu a postupovat při jejich řešení přesně podle naučeného schématu. Doporučuji, udržte se a vyvarujte se emociálním spekulacím o tom, kdo je viníkem otravy a zkuste být co nejvíce konstruktivně nápomocni veterinárnímu lékaři při odpovídání na jeho otázky a případně při vyšetřování pacienta. Pamatujte, samotná otrava není diagnózou. Tou se stává až tehdy, když se podaří zmíněnou toxickou látku blíže identifikovat – například otrava rodenticidy nebo znalostí pozřeného humánního léku. Důležité je i to, kolik toho zvíře pozře, proto prosím, zkuste při zjištění, že Vám např. Váš pejsek ve Vaší nepřítomnosti sežral krabičku s léky, zachovat chladnou hlavu a chybějící tabletky spočítat a i tyto údaje veterinářovi sdělit. To vše společně může pomoci zajistit co nejvyšší procento úspěšnosti při přežití pacienta a to je vždy naším společným zájmem.

 

 

Pamatujte:“Prevence je vždy levnější než terapie“!

 

MVDr. Jiří Kamiš

Veterinární klinika Aurum Vet

www.aurumvet.cz