V komerčním areálu K6 na adrese

K.Světlé 540/6

České Budějovice 370 04

Zobrazit na mapě
Ordinační hodiny:
Po-Pá: 08:30 - 10:30
14:00 - 18:00
So: 08:00 - 11:00
Operační hodiny:
Po-Pá: 10:30 - 13:30

Objednávejte se v ordinačních hodinách

Po-Pá: 08:30 - 10:30
14:00 - 18:00
So: 08:00 - 11:00
602 706 711

Na naší klinice je možné platit platební kartou

Onemocnění prostaty u psa – přehlížené, ale velmi časté onemocnění

V této radě se zaměřím na hyperplazii, to znamená zvětšení prostaty u psů-samců. Feny tuto diagnózu vzhledem ke svému pohlaví mít nemohou. Je to velice často opomíjené onemocnění při diferenciální diagnostice rozličných klinických případů, které si často majitelé ani veterináři s prostatou nespojují. Benigní hyperplazie prostaty je přirozeným důsledkem stárnutí. Je to… nezhoubné zvětšení celé prostaty jak zvětšením buněk, tak jejich celkovým zmnožením. Všechny dosud provedené klinické studie prokazují, že tento problém postihuje přes 60% psů starších 5 let (některé studie dokonce tvrdí, že je postižených až 80% psů, ale až tak často to ve své praxi nevidím). Každopádně ve věku 10-12 let psa již postihuje zvětšení prostaty téměř 90% psů. A právě četnost tohoto výskytu mne vedla k tomu, abych o tom napsal samostatný článek. V humánní medicíně se tento problém vyskytuje rovněž, z televizní obrazovky nás o tom informuje v reklamě na léčebný preparát „sympatický pán kolem 50 let opravující auto“ v hlavním vysílacím čase. Uvědomuji si, že je to téma pro některé lidi poněkud choulostivé a proto se omlouvám těm, které bych psaním o tomto problému pobouřil. Muži ve zralém věku, kteří s prostatou již problémy mají, mi rozhodně dají za pravdu, že zvětšení prostaty v životě člověka minimálně obtěžuje a život jim velice znepříjemňuje. Proč tedy nepomoci i našim čtyřnohým kamarádům, kteří bývají postiženi rovněž?

Co to vlastně je prostata a k čemu slouží? U psa, je to jediná anatomicky významná přídatná pohlavní žláza, která je uložena v přední části pánve a obklopuje konec chámovodu, močového měchýře a začátek močové trubice. Je symetrická, rozdělená přepážkou do 2 laloků. Její výměšky jsou součástí ejakulátu a tvoří u psa dokonce až 90% jeho objemu. Složení sekretu produkovaného prostatou přirozeně brání pronikání infekcí do močového měchýře. Další neméně významnou funkcí sekretu je zajistit výživu a tím i přežívání spermií v prvních hodinách po ejakulaci před oplozením, zároveň zvyšuje i jejich odolnost. Je to vlastně transportní a podpůrné medium pro spermie v průběhu ejakulace. Bez tohoto sekretu by nebylo možné přirozené oplození. Zde fyziologie končí.

Jaké jsou příznaky zvětšené prostaty, kterým je třeba věnovat pozornost? Jsou to obtížné kálení, ukapávání prostatické tekutiny z močové trubice, krvácení při močení, neplodnost. Při akutním zánětu se vyskytuje navíc silná bolest vycházející z pánevní oblasti, horečka, pes bývá v těžké depresi, trpí nechutenstvím, rozvíjí se i onemocnění močových cest. Potíže při močení, známé u starších mužů, které jsou spojené se zúžením močové trubice vlivem okolního tlaku zvětšené prostaty, se u psů v tak velkém měřítku nevyskytují. Postižených psů trpících ztíženým močením je pouze kolem 15%.

Majitelé často psy přivádějí s tím, že pejskovi ukapává z penisu „moč“ někdy i s příměsí krve či hnisu a to jim dělá na podlaze „fleky“. Při vyšetřování se však častěji zjistí, že se nejedná o moč, ale o sekret prostaty i když zánět močového měchýře se může vyskytovat také, a to opakovaně. Obtíže s kálením často majitelé podceňují, tvrdí nám, že „určitě“ jejich pejsek něco špatného venku sežral, a proto má zácpu. Ve skutečnosti zvětšená prostata, která je uložena mezi močovou trubicí a tlustým střevem, tlačí svým objemem rektum vzhůru a tím omezuje průchod trusu. To je vlastní příčina ztíženého kálení! Je zajímavé, že když toto vysvětlujeme majiteli, často na nás hledí s určitou dávkou nedůvěřivosti. Možná je to jen můj pocit, ale když pak sonograficky tuto naši diagnózu potvrdíme, lidé to přijímají, dle mých pocitů, trošku nelibě. Jako by to bylo něco „fuj“, prostě cítím mezi majiteli jakousi snahu o tabuizaci tohoto problému.

Někdy si majitelé vůbec žádného ukapávání z předkožky nevšimnou, protože mají pejska venku na zahradě, ale zaznamenají, že se už psovi nechce chodit na delší procházky, přestane skákat, pozbývá chuť si hrát jako dříve. Vysvětlují si to tím, že „už je pes starý“, proto tento klinický příznak ani neřeší. Neuvědomují si, že pro pejska může delší pohyb být nepříjemný až bolestivý. Bolest vzniká z důvodu zánětu prostaty, který je vždy spojen s otokem. Ten pak tlačí na okolní cévy a nervy jak močového měchýře, prostaty samotné, močovodů či dokonce pánevních končetin. Pokud je onemocnění akutní (začnou se třeba v prostatě vyvíjet zánětlivé nebo až krvavé cysty), je velice častá i přítomnost poměrně vysokých horeček, psi přestanou žrát a jsou naprosto letargičtí. Někdy dokonce mohou zvracet a z předkožky jim může ve vážných případech ukapávat větší množství tekutiny.

Úkolem tohoto článku není strašit a vyjmenovat všechna nebezpečí, které s sebou onemocnění prostaty přináší. Chtěl bych vás za vaše pejsky poprosit, abyste vyžadovali u svého veterináře pravidelně, v rámci základního klinického vyšetření ve vyšším věku, i vyšetření prostaty. Vyšetřování prstem rektálně není dostatečné, protože ve vyšším věku se prostata zvětšuje směrem do pánevní dutiny a tam se nedá prstem dosáhnout. Prstem se může vyšetřit zhruba jen jedna třetina prostaty u starých psů, a to je málo. Navíc to pro pejska není moc příjemné. Sonograficky můžeme vyšetřit krásně a bezbolestně celou prostatu, vidíme i její strukturu a další detaily, které jsem už popsal výše a diagnóza je pak významně přesnější.

Sonografickým vyšetřením se dá odhalit jak zvětšení prostaty, tak i přítomnost případných cyst, zvápenatění jednotlivých ložisek a tím přítomnost zhoubných nádorů. Ano, ačkoliv sonografickým vyšetřením normálně nejde určit histologie, tak u prostaty platí výjimka. Pokud v prostatě na sonografickém vyšetření veterinář objeví jakoukoliv kalcifikaci, pak se vždy jedná o karcinom a tedy zhoubný nádor. Jeho včasná diagnostika vede k menším nákladům na operaci a větší šanci na vyléčení a tím prodloužení života vašeho miláčka. Problém karcinomu prostaty je mimo jiné v tom, že často tvoří metastázy v různých orgánech, zejména v plicích a pak je toto onemocnění už v podstatě neléčitelné. Sice je ještě možné nasadit chemoterapii, ale její úspěšnost není vysoká, rovněž náklady na ní jsou poměrně velké. Včasné odhalení a řešení problému je tedy nejlepší prevencí.

A jaké je léčení hyperplazie prostaty? Není to vůbec náročné. Jsou 2 možnosti. To první, radikální řešení – kastraci majitelé často odmítají, i když je z dlouhodobého hlediska levnější. Pokud totiž odstraníme z těla produkci testosteronu, kterou produkují varlata, pak se velice rychle prostata sama a natrvalo zmenší, až se téměř ztratí. Druhou možností je podávání léků. Jedná se o 2 kůry ročně, kdy majitel pejskovi podá každý den 1 tabletu po dobu 7 dní. To naprosto stačí, aby problém během 14 dní až 3 týdnů vymizel. Lék blokuje vytvořený testosteron a tím způsobí, že se prostata zmenší. Řekněte si sami pro sebe, nestálo by za to, když je řešení tak jednoduché, se nad tímto problémem, který jak jsem uvedl v úvodu, postihuje většinu starších psů, alespoň zamyslet? Možná bude pro začátek stačit, když si o tom promluvíte se svým veterinářem. Určitě vám rád vše vysvětlí detailněji a prostatu velmi lehce sonograficky vyšetří.

Pamatujte: „Prevence je vždy levnější než terapie!“.

MVDr. Jiří Kamiš

Veterinární klinika AurumVet České Budějovice

www.aurumvet.cz