V komerčním areálu K6 na adrese

K.Světlé 540/6

České Budějovice 370 04

Zobrazit na mapě
Ordinační hodiny:
Po-Pá: 08:30 - 10:30
14:00 - 18:00
So: 08:00 - 11:00
Operační hodiny:
Po-Pá: 10:30 - 13:30

Objednávejte se v ordinačních hodinách

Po-Pá: 08:30 - 10:30
14:00 - 18:00
So: 08:00 - 11:00
602 706 711

Na naší klinice je možné platit platební kartou

Zubní kámen u psů a koček – prevence

V této radě se zaměřím na jeden z nejčastěji se vyskytujících problémů týkající se chrupu u psa a kočky– zubní kámen. Chodí k nám opravdu hodně majitelů s velmi rozvinutým zubním kamenem vyžadující jeho co nejrychlejší odstranění ultrazvukem v narkóze. Je smutné, když se dozvídáme, že už tento zákrok na jiných pracovištích několikrát majitelé s pejskem absolvovali. Mohu zodpovědně prohlásit, že pokud majitel dodržuje naše rady, jak se po provedeném zákroku o zuby psa starat, pak už v budoucnu další narkózu z důvodu nezbytného ošetření zubů ultrazvukem nepotřebuje. U tohoto typu onemocnění má totiž prevence naprosto zásadní roli a může pejskovi ušetřit spoustu trápení v budoucnosti. Vám, majitelům čtyřnohého přítele prevence v této oblasti ušetří i obsah peněženky.

Až moc často se setkávám s tím, že majitelé přijdou se starším psem v opravdu špatném výživném stavu a ten však není způsoben stářím psa, jak mi majitelé tvrdí, ale tím, že ho tak bolí zuby, že už dlouhodobě moc nežere a trpí tak vlastně podvýživou se všemi důsledky. To je pak opravdu smutné. A přitom stačí přijít včas a zuby kvalitně ošetřit. Slovo kvalitně zde zdůrazňuji, protože ke správnému stomatologickému ošetření je v pokročilém stadiu zubního kamene nutné i provedení rentgenového vyšetření. Zdůrazňuji, že všechny tyto stomatologické zákroky by měly být prováděny přímo veterinárním lékařem a nikoliv pouze sestrou, jelikož ta není schopna posoudit jaký zákrok v jakém rozsahu je nutný k vyzdravění pacienta. Často totiž pouhé odstranění zubního kamene nestačí a proces se v krátké době vrací jako bumerang. Spolu s odstraněním zubního kamene je třeba provést velmi často i stomatologický zákrok v rámci jedné narkózy.

Zubní kámen se, bohužel, často začíná „řešit“ až v okamžiku, kdy vyvolává poměrně nesnesitelný zápach z tlamy pejska, který lidi v nejbližším okolí nepříjemně obtěžuje. Tento zápach je totiž velice často příznakem, že pes trpí zubním kamenem a v jeho důsledku zánětem dásní či dalšími horšími komplikacemi onemocnění zubů.

Zubní kámen se ukládá nejen na povrchu zubů, které vidíme přímo v tlamě na korunkách zubů, ale v pokročilejším stadiu se ukládá i na kořeny zubů, kde rovněž vyvolává záněty. Bakterie a jejich produkty se dostávají do přímého kontaktu s krevním řečištěm a jsou rozplavovány do celého organismu, kde dále škodí. Jedná se pak o nebezpečí onemocnění srdce, ledvin a dalších orgánů. Řešení těchto následků na jiných orgánech zvířete majitele zbytečně stojí další a další peníze.

Jak zubní kámen vůbec vzniká? Prvním předpokladem jeho vzniku je vždy přítomnost zubního plaku na zubech. Je to mazlavá, tenká vrstva tvořená zbytky potravy, na které rostou bakterie. Přilnutím těsně k povrchu dásní se bakterie vyhýbají odstranění sekrety nebo slinami hostitele. Bakterie produkují enzymy rozrušující okolní měkké tkáně (např. kolagenózu, trypsin a další proteázy). Organismus psa se aktivně brání vznikem zánětu, kolagen v blízkosti zubů se postupně rozkládá a toto stadium je již klinicky pozorovatelné typickým zarudnutím dásní těsně u zubu pokrytého zubním kamenem. Později se u tohoto chronického zánětu dásní okolo zarudnutí objevuje až modravé zabarvení na zčervenalé dásni. Je to způsobeno přeplněním žilních kapilár při porušení návratu krve z důvodu probíhajícího rozkladu kolagenu a okolní tkáně.

Pokud majitel psovi zuby pravidelně nečistí zubním kartáčkem s enzymatickou ochucenou zubní pastou, tak se maximálně do 14 dní začnou do bakteriálního plaku ukládat soli vápníku (uhličitan vápenatý a fosforečnan vápenatý), zubní plak postupně tvrdne, získává barvu od žluté až po hnědou a stává se z něj zubní kámen. Zdrojem minerálů usazujících se do zubního plaku jsou sliny a tkáňová tekutina dásní. Krystaly se formují nejprve v mezibuněčné hmotě na povrchu bakterií a později i uvnitř bakterií. Zubní kámen se tvoří po vrstvách, které jsou často oddělené tenkou kutikulou.

Rychlost tvorby zubního kamene je individuální a kromě genetických predispozic (složení slin či nepravidelnost chrupu) má velký vliv i druh podávané potravy. Pokud je pes krmen kvalitními granulemi s přídavkem polyfosfátu sodného, který přebytečný vápník ve slinách vyvazuje, tak spolu s mechanickým otěrem tvrdých granulí o zub, tvorbu zubního kamene významně zpomaluje. Jedná se o nepřímou ochranu zubů. Majitelé často tvrdí, že granule jejich pejsek nechce, vaří mu maso, těstoviny, rýži,…Při takovémto krmení zůstává na zubech významně více zubního plaku než po granulích. Je velice úsměvné sledovat údiv majitelů, když vidí po zákroku na naší klinice, spočívajícího v odstranění zubního kamene ultrazvukem a vytrháním již nezachranitelných zubů, svého psa doslova hltat granule, které dříve odmítal. Pes je okamžitě začne žrát přes to, že v tlamě má čerstvé rány po chybějících zubech! Jde o to, že pro psa je nesmírně bolestivé, když suchá granule narazí na kývající se zub, a proto pes granule odmítá. Když postižené zuby odstraníme, pak zdroj bolesti mizí a pes granule žere bez problémů.

Zubní kamen je nebezpečný zejména v tom, že udržuje bakterie a jejich toxické produkty v těsném kontaktu s dásní a narušuje se tak samočisticí schopnost chrupu. Současně dochází v důsledku činností bakterií k atrofii neboli úbytku dásní. To je „nemilé“ hlavně z toho důvodu, že se jedná o stav trvalý! Onemocnění se nazývá paradentóza, a v takovém případě při odstraňování zubního kamene ultrazvukem již nelze často všechny zuby zachránit a musí se odstranit (např. z důvodu vyskytujících se chobotů okolo zubů, což jsou dutiny vedoucí od dásně až ke kořenům, kde se tvoří z důvodu zánětu hnis). Choboty nejsou pouhým okem vůbec viditelné, ale psovi způsobují trvalé velké utrpení zvláště při konzumaci tvrdší potravy.

Ideální je bojovat proti vzniku zubního kamene již od štěněčího věku. Jde o to systematicky odstraňovat ze zubů zubní plak. Ideální je pravidelné čištění zubů pejska speciálním zubním kartáčkem s enzymatickou zubní pastou. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že i má vlastní fenka, protože jí enzymatická pasta velmi chutná, bere čištění zubů jako odměnu a těší se na něj. Zubní kartáček slouží hlavně k nanášení enzymatické pasty zejména do kritických míst. Hlavní čištění zajišťují enzymy z pasty, které rozrušují spojení bakterií v zubním plaku. Tak je možné zubní plak snadněji a důkladněji odstranit. Jak jsem již vysvětlil výše, když nebude na chrupu přítomen žádný zubní plak, pak nemůže vzniknout ani zubní kámen.

Existují i další přípravky, které vyvazují přebytečný vápník ze slin a jejich podávání je snadné a účinné. Výsledný efekt čištění žvýkacími tyčinkami, ale bohužel, většinou neodpovídá ceně tyčinek. Vždyť samotní výrobci slibují odstranění „až“ 80% zubního plaku. Jenže to znamená, že na některých místech zubů odstraní plak všechen a na těch „typických“ místech ho odstraní pouze slabě nebo vůbec. Většina na trhu vyráběných žvýkacích tyčinek má na průřezu křížový tvar, který však pro čištění není optimální. Daleko lepší se ukazuje „hvězdičkový“ tvar, ten čistí zuby významně lépe. Vůbec nejlepší je komplexní prevence – krmit kvalitními granulemi s přídavkem polyfosfátu sodného a čistit zuby speciálním kartáčkem s enzymatickou zubní pastou. Ale to vám určitě každý dobrý veterinář automaticky při základním klinickém vyšetření vysvětlí a na modelech chrupu, případně na vytržených zubech z minulosti i ukáže. Že to má smysl je jasně vidět na naší klinice. Znovu se opakuji, ale pokud majitel dodržuje rady, které od nás dostane, tak další tvorbu zubního kamene již nemusí řešit. Opravdu jsem za 17 let praxe žádného psa, pokud naše rady majitel dodržoval, nemusel do narkózy kvůli zubnímu kamenu uvádět dvakrát!

Vybírejte si proto opravdu dobré veterináře, kde prevence je na prvním místě. Nejen u zubního kamene se to vyplatí. Pamatujte: “Prevence je vždy levnější než terapie“!